Abone Ol

Zonguldaklı Kaportacı: Elimdeki Van Gogh Tabloları Gerçek

Zonguldak'ta yaşayan kaporta ustası elinde bulunan tabloların Vincent Van Gogh'a ait olduğunu savundu.

Zonguldaklı Kaportacı: Elimdeki Van Gogh Tabloları Gerçek

Zonguldak’ın Alaplı ilçesinde bir Fransız arkadaşından koleksiyon olarak tablo alan kaporta ustası Yavuz Öztürk’ün elinde bulunan tabloların Hollandalı ressam Vincent Van Gogh'a ait olduğunu savundu.

Uzun yıllar İstanbul kaporta işi yapan Öztürk, tabloları açık artırmalarda ve eskici pazarında bulunan Fransız bir arkadaşından aldığını söyledi.

"Gizli imzalar olduğunu gördüm"

Öztürk, "Bu tabloda uzun zaman araştırdığımda gizli imzalar olan, Philippe Marbeau (1807-1861 ve Van Gogh) olduğunu gördüm. Bazı tabloları üzerinde 1860 yıllara ait olduğu ve yağlı boyanın üzerinde saç teli olduğunu görebiliyoruz. Diğer tablo Fransız Kraliçe 'ye ait. Üçüncü Napolyon'un hanımına yaptığı sanılıyor ve arkasında imzası var. Bu tablo Lille müzelerinde şu anda bulunuyor, ama ben bendeki tablo gerçek olduğu savunuyorum" diye konuştu.

"6 tabloya 450 bin dolar teklif ettiler"

Yağlı boya resimlerini araştırma yapmasını çok sevdiğini söyleyen Öztürk, "Dünyada ve Türkiye’de ilk defa bu tablolar benim elime geçti. Ben bunların gerçek değerlerini öğrenmek istiyorum. Bunlar şu an saklı hazine gibi bir şey. Ayrıca İstanbul bir koleksiyon arkadaştan aldığım 6 tablo için 450 bin dolar teklif verdiler, Tabloların kime ait olduklarını ve gerçek değerini öğrenmeden vermek istemiyorum” diye konuştu.

37 yıl süren hayatı boyunca yalnızca bir tablo satabilmiş olan, 1853 doğumlu Van Gogh'un eserleri bugün dünyanın en pahalı tabloları arasında yer alıyor. (İHA)