Abone Ol

Zihinsel Engelli İki Kardeşe Cinsel İstismarda Bulunan Evsahibininin Oğlunun 141 Yıl Hapsi İstendi

Şanlıurfa’da yaşayan A. ve İ. isimli zihinsel engelli iki kardeş, ev sahiplerinin oğlu A.A tarafından nitelikli cinsel istismara maruz kaldı.

Zihinsel Engelli İki Kardeşe Cinsel İstismarda Bulunan Evsahibininin  Oğlunun 141 Yıl Hapsi İstendi

T24'ten Rabia Çetin'in haberine göre Şanlıurfa’da yaşayan A. ve İ. isimli zihinsel engelli iki kardeş, ev sahiplerinin oğlu A.A tarafından nitelikli cinsel istismara maruz kaldı. Çocuklardan biri 9 yılda birden fazla istismara uğrarken diğer kardeşin de son 1 yılda A.A tarafından benzer şekilde birden fazla istismara uğradığı ortaya çıktı. İki kardeşi farklı zamanlarda alıkoyan A.A’nın çocuklara kemerle şiddet uyguladığı da iddianamede yer aldı. Yaklaşık 6 aydır tutuklu olan A.A’nın ‘Çocuğun cinsel istismarı’ ve ‘Kişiyi hürriyetinden yoksun kılma’ suçlarından 2 çocuk için toplamda 141 yıla kadar hapsi istendi. 

Şanlıurfa’nın merkez ilçesinde yaşanan istismar Şubat 2022’de kardeşlerde İ. isimli çocuğun kaybolması ve ailesinin durumu karakola bildirmesiyle ortaya çıktı. Ailenin şikayeti üzerine 24 yaşındaki A.A 12 Mart’ta tutuklandı. 

141 yıl 4 ay hapsi isteniyor
Şanlıurfa Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan iddianame Şanlıurfa 1. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edildi. A.A’nın ‘Cebir Tehdit veya Hile Kullanarak Kişiyi Hürriyetinden Yoksun Kılma’ suçundan her çocuk için ayrı ayrı 31 yıl 5’er ay ve ‘Çocuğun Nitelikli Cinsel İstismarı’ suçundan yine her çocuk için ayrı ayrı 39 yıl 3’er ay olmak üzere toplamda 141 yıl 4 ay hapsi istendi.  Dün Şanlıurfa 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen ilk duruşmaya SEGBİS ile katılan A.A üzerine atılı suçları kabul etmedi. Sanığın tutukluluk halinin devamına karar veren mahkeme duruşmayı 14 Aralık’a erteledi. 

Bugün eksik hususların giderilmesi ve sanığın tutukluluk halinin devamına karar verildi. Yeni duruşma için 14 Aralık’a karar

Kemerle, sopayla şiddet uyguladı, banyoya kapattı
A. isimli çocuk verdiği ifadede 2021 – 2022 arasında birden fazla istismara uğradığını, A.A’nın kendisini evlerinde istismar ettiğini, kemerle şiddet uygulayarak gitmesine engel olmaya çalıştığını söyledi. 

İ. ise ifadesinde istismarın 2013 – 2022 yılları arasında birden fazla gerçekleştiğini, A.A’ın kendisini banyoya kapattığını, istediklerini yapmayınca sopayla ve kemerle şiddet uyguladığını söyledi. 

İddianameden: Çocukların beyanı güvenilir
İddianamede çocukların beyanlarının güvenilir olduğu belirtilerek şöyle denildi:

“Mağdurun şüpheliyi kesin ve net olarak teşhis ettiği, mağdurun doktor raporunda bu fiille ilgili davranışlarını yönlendirme yeteneğinin yeterince gelişmediği tıbbi kanaatine varıldığının tespit edildiği, mağdurun yaşı, zihinsel durumu, mağdur ve şüpheli arasında herhangi bir husumet bulunmaması nedeniyle mağdurun şüpheliye iftira atmasını gerektirir bir neden bulunmadığından şüphelinin kendisini suçtan kurtarmaya yönelik savunmasına itibar edilemez.” 

“Çocuklar sanığı teşhis sırasında korkudan titreyip, kaçamaya çalışmış”
Şanlıurfa Barosu’na kayıtlı dosyanın avukatlarından Cemile Didem Karaboğa, dosya soruşturma aşamasındayken çocuk şubede görevli polisin kendisine çocukların aynalı cam arkasında sanığı teşhis ettiği esnada korkudan titreyip kaçmaya çalıştıklarını aktardığını söyledi. Çocukların istismarı rehber öğretmenlerine de anlattığını söyleyen Avukat Karaboğa dosyaya ilişkin şunları söyledi:

“İstismar 9 yıl önce başlamış ve şikayet tarihine kadar belli aralıklarla devam etmiş. Şikayet tarihinden 2 hafta önce çocuklardan biri sanık tarafından kaçırılarak yeniden istismara maruz kalmaları üzerine olay ortaya çıktı. Dün ilk duruşması yapılan davada çocuklar Adli Görüşme Odası’ndan dinlenerek yaşadıkları istismarı bir kez daha anlatmak zorunda kaldılar. Soruşturma aşamasında alınan Adli Tıp Raporu ile, mağdur çocukların başlarına gelen eylemin anlam ve sonuçlarını anlayabilecek düzeyde olmadığı tespit edildi. İstismar failinin en ağır şekilde cezalandırılması için dosyanın takipçisi olacağız.”

 

 

abia Çetin'in haberine göre,