Abone Ol

Zenginlerin en zenginiydi: Mehmet Emin Karamehmet yıllar sonra ilk kez görüntülendi

Mehmet Emin Karamehmet bir dönem elindeki altın değerindeki şirketleriyle Türkiye’nin hatta dünyanın en zengin patronlarından biriydi. Geçtiğimiz hafta 80’inci yaşını kutlayan bir dönemin en ünlü iş insanlarından Mehmet Emin Karamehmet yıllar sonra sosyal medyada ilk kez ortaya çıktı.

Zenginlerin en zenginiydi: Mehmet Emin Karamehmet yıllar sonra ilk kez görüntülendi

Patronlar Dünyası sitesinde yer alan Toygun Atilla'nın haberi şöyle:

30 yıl önce kurduğu Türkiye’nin en büyük GSM şirketi Turkcell, dünya devleriyle çalışan Çukurova, en önemli finans kurumlarından Pamukbank ve Yapı Kredi, farklı ülkelerde tamamladığı işlerle Baytur, Show Tv, Akşam Gazetesi, Türkiye’nin en büyük savunma şirketlerinden BMC…

Karamehmet, Türk savunma sanayisine, Türk iletişime, Türk medyasına, Türk inşaat, Türk enerji Türk bankacılık sektörüne … Neredeyse her sektöre dokundu. Günümüzde milyarderler listelerinde onu göremesek de, geçmiş yılları hatırlayanlar liderliklerini anımsayacaktır. Şu anda dünyanın en zenginleri Karamehmet’in önünde ceketlerinin düğmelerini ilikleyecek durumdaydı.

2000 yılında Amazon’un patronu Jeff Bezos’un serveti sadece 6.1 milyar dolardı ve 55’inciydi. Forbes’un milyarderler listesinde o yıl 7.9 milyar dolarlık servetiyle Meksikalı Carlos Slim Helu 33’üncü’ydü. Ne Elon Musk vardı, ne de Mark Zuckerberg vardı… Karamehmet işte o listede 8 milyar dolarla 29’uncu sıradaydı.

Ancak TMSF’nin mallarının büyük kısmına el koyması, yanlış yatırımlar Karamehmet’in servetini ve şirketlerini kaybetmesini sağladı. Irak’ta Rothschild ailesiyle birlikte petrol aradı, Genel Enerji ile denizcilik işini büyütmeye kalktı ancak o eski günlere bir türlü gelemedi, küllerinden doğamadı.

Karemehmet’i yıllar sonra tekrar ortaya çıkaran ise Turkcell oldu. Turkcell’in eski CEO’su Murat Erkan’ın sosyal medya hesabından paylaştığı fotoğrafta saçları beyazlaşan Karamehmet ile birlikteydiler. 80 yaşındaydı ama hala dinç bir görüntüyle…