Abone Ol

Zenginler Türkiye'yi terk ediyor! 131 Türk Portekiz'den Altın Vize aldı

Geçtiğimiz yıl ülkeyi terk eden Türk milyoner sayısı 6 bin olurken, son iki yılda Türkiye'yi terk eden milyoner sayısı ise 12 bin. Şu ana kadar 131 Türk vatandaşı Altın Vize karşılığı Portekiz'den gayrimenkul almış durumda.

Zenginler Türkiye'yi terk ediyor! 131 Türk Portekiz'den Altın Vize aldı

'Altın Vize' programının başladığı 8 Ekim'den bu yana Portekiz'den alınan gayrimenkullerin değeri 3.5 milyar euronun üzerinde. Alım yapan ülke vatandaşları sırlamasında birinci açık ara farkla Çin ancak nüfusa oranlandığında Türkiye, Çin'in üzerine çıkıyor.

Dünya'dan Kerim Ülker'in haberine göre, Türkiye son iki yıldır milyoner göçünde dünya sıralamasının zirvesini zorluyor. 2016 ve 2017'de toplam 12 bin Türk milyoner Birleşik Arap Emirlikleri gibi Körfez, Yunanistan gibi Avrupa Birliği ülkelerinde yaşamayı tercih ediyor. Altın Vize programlarında da durum benzer durumda.

Bu yılın ocak ayında Portekiz'de Altın Vize'den faydalananların sayısının 164 olduğu, bunun 154'ünün ise gayrimenkul alımıyla gerçekleştiği açıklandı.

Alınan evlerin değeri 99.2 milyon euro. Aralık ayında bu rakam 30.4 milyon euroydu. Altın Vize adı verilen programın başladığı 8 Ekim'den bu yana Portekiz'den alınan gayrimenkullerin değeri 3.5 milyar euronun üzerinde.

'ŞU ANA KADAR 131 TÜRK ALTIN VİZE KARŞILIĞI GAYRİMENKUL ALDI'

2017'de 6 bin Türk milyoner ülkeyi terk etti...

Alım yapan ülke vatandaşları sıralamasında ise birinci açık ara farkla Çin. Şu ana kadar 3 bin 645 Çinli Portekiz'den ev almış. Bu ülkeyi 493 ile Brezilya izliyor. Üçüncü 228 ile Güney Afrika. Rusya'nın 200 ile dördüncü sırada yer aldığı listeye Türkiye ilk kez girdi. Şu ana kadar 131 Türk vatandaşı Altın Vize karşılığı Portekiz'den gayrimenkul almış durumda.

Yunanistan'da ilk 3 ülke arasında yer alan Türkiye, Portekiz'de ise listeye 5. sıradan girdi. Milyoner göçünde de 5'nci sıradan 3'üncülüğe tırmanan Türkiye, nüfusa oranla Çin, Hindistan gibi ülkelerin üzerinde.

2015'te 1.000 olan bu sayı 2016'da hızla arttı ve 6 bine yükseldi. Geçen yıl da 6 bin olunca Türkiye dikkatleri üzerine çeken ilk ülke oldu.

Geçen yıl açıklanan rapora göre Türkiye 5'inci ülkeyken bu yıl açıklanan raporda 3'üncü ülke konumuna yükseldi. İki yılda 12 bin Türk dolar milyoneri ülkesini terk etti.

KİMLER HANGİ ÜLKEYİ TERCİH EDİYOR?

Çinliler: ABD, Kanada ve Avustralya.
Hintliler: ABD, Birleşik Arap Emirlikleri, Avustralya, Kanada.
Türkler: Avrupa Birliği ülkeleri ve Birleşik Arap Emirlikleri.
İngilizler: Avustralya ve ABD
Fransızlar: Kanada, İsviçre ve ABD
Ruslar: ABD, Güney Kıbrıs, Birleşik Krallık, Portekiz ve Karayipler.
Brezilyalılar: Portekiz, ABD ve İspanya
Endonezyalılar: Singapur.
Suudiler: Birleşik Krallık ve Birleşik Arap Emirlikleri.
Nijerya: Birleşik Krallık, Fransa, İsviçre, Güney Afrika ve Birleşik Arap Emirlikleri.