Abone Ol

Zarrab'ın o yazışmaları davada delil oldu

İran'a yönelik ambargoyu ihlal davasında Reza Zarrab’ın tanık olduğu ve eski Halkbank Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Hakan Atilla’nın tutuklu yargılandığı New York’taki davada üçüncü hafta başladı.

Zarrab'ın o yazışmaları davada delil oldu

Dünkü duruşmada 17-25 Aralık soruşturmasını yürüten polislere karşı açılan dava kapsamında 17 ay tutuklu kalan ve Şubat 2016’da serbest bırakılan eski komiser yardımcısı Hüseyin Korkmaz, savcılığın tanığı olarak ifade veren isimler arasındaydı.

17-25 Aralık operasyonunu yürüten ekibin koordinatörü olduğunu söyleyen Korkmaz, Reza Zarrab liderliğindeki bir örgütü soruşturmaya başladıklarını ve bu örgütün çatısı altında üç grup daha tespit ettiklerini öne sürdü.

Türkiye’den Ağustos 2016’da bir kaçakçı vasıtasıyla çıktığını ve daha sonra ABD Emniyet güçleriyle bağlantıya geçtiğini anlatan Korkmaz, “Onlara elimdeki soruşturma kayıtlarını anlattım. ABD’ye girmemi sağladılar, iner inmez delilleri teslim ettim” dedi.

Korkmaz, Türkiye’de yargılandığı davada, “17/25 Aralık dosyalarında hiç çalışmadım, tek parafım yok, 17 aydır neden tutukluyum?” demişti.

AVUKATIYLA YAZIŞMALARI DELİL

Öte yandan, Reza Zarrab’ın 17-25 Aralık soruşturması sonrasında cezaevinden çıkınca avukatıyla yaptığı yazışmaları, ekran görüntülerini alarak kaydettiği ortaya çıktı.

Delil olarak dava dosyasına giren bu görüntülerin, Zarrab Miami’de tutuklandıktan sonra cep telefonundaki resim dosyasından alındığı belirtildi.