Abone Ol

Zarrab ABD'ye gitmeden mallarını elden çıkardı mı?

Zarrab’ın İstanbul’da FBI ajanları ile görüştüğü ve varılan anlaşma üzerine ABD’ye gittiği öne sürüldü. Bu arada Zarrab’ın mallarını başkalarına devrettiği iddiası da gündeme geldi

Zarrab ABD'ye gitmeden mallarını elden çıkardı mı?

Aydınlık, Reza Zarrab’ın ABD’ye gidişi ile ilgili olarak kulislerde konuşulan şok iddialara ulaştı. İşte kulislerde konuşulan iddialardan bazıları:

ZARRAB GÜVENLİĞİNDEN ENDİŞELİYDİ
Seçimlerden bir süre önce, Reza Zarrab, İran’da Babek Zencani hakkında idam kararı verileceğini öğrenince AKP Hükümetinden kendisini korumalarını istedi. Kendisine yönelik bir operasyon bilgisi alan Zarrab, bazı AKP yöneticilerinden İran’la yapılacak görüşmelerde kendisinin durumunun ele alınmasını talep etti. Ancak 1 Kasım seçimleri öncesinde yolsuzlukların tekrar gündeme gelmesinden endişe eden Davutoğlu bu talebe soğuk yaklaştı.
1 Kasım seçimleri sonrası Zarrab isteğini yeniden gündeme getirse de, hükümetten yeterli destek görmedi. Bu arada İran’la ABD arasında yaptırımlar konusunda anlaşma sağlandı. Zarrab en son olarak Davutoğlu’nun İran gezisinde kendisi ile ilgili durumun gündeme getirilmesi konusunda bir hamle daha yaptı. Ancak yine başarılı olamadı. Zarrab, güvenlik endişesi artınca ABD ile temasa geçti.

FBI’LA GÖRÜŞME
Bu gelişme sonrasında biri ABD’deki soruşturmayı yürüten savcıya doğrudan bağlı, diğeri Türkiye’de görevde bulunan FBI ajanlarıyla görüşen Zarrab, kendi güvenliğinin sağlanması ve vereceği bilgilerin davada lehine kullanılması koşuluyla ABD’ye gitme kararı aldı. Zarrab ABD’ye gideceğini kimseye söylemedi. Gidişi engellenebilir endişesiyle yanına eşi Ebru Gündeş ve çocuğunu da alarak turistik ziyaret havası verdi. Miami’ye gidiş de bu görüntünün bir parçası olarak belirlendi. Ebru Gündeş ve kızının Zarrab tutuklanır tutuklanmaz Türkiye’ye dönmesi dikkat çekti.
Reza Zarrab’ın, ABD ile anlaşma konusunda karar alır almaz mal varlığını devrettiği öne sürüldü.

MALLARINI ELDEN ÇIKARMIŞ
Daha önce yaşadığı olaylar nedeniyle mal varlığının önemli bir bölümünü başkalarının üzerine devreden Zarrab’ın diğer kişiler üzerindeki mal varlıklarından önemli bir bölümünü elden çıkardı.

SAVCI BHARARA ÖNCE OBAMA İLE GÖRÜŞMÜŞ
Zarrab hakkında iddianameyi hazırlayan Savcı Preet Bharara’nın Zarrab’ın gözaltına alınmasından 3 gün önce 16 Mart’ta Beyaz Saray’da Amerikan Adalet Bakanlığı yetkilileriyle birlikte Başkan Obama ile görüştüğü ortaya çıktı. Bharara, Obama ile el sıkışırken çektirdiği bir fotoğrafı da Twitter hesabından yayınladı.

‘ABD İSTERSE KONUŞURUM’
Reza Zarrab’ın kuryesi olan Adem Karahan da yaptığı açıklamada şunları söyledi: “ABD tarafından açılan soruşturmaya da taraf olmak istiyorum. ABD’li yetkililer isterse bildiklerimi anlatırım, elimdeki belgeleri paylaşırım.”

‘ABD’YLE ANLAŞMA YAPARAK GİTTİ’
Eski AKP milletvekili Feyzi İşbaşaran, Reza Zarrab’ın ABD’yle anlaşarak gittiğini söyledi. İşbaşaran, Sputnik’e şu bilgileri verdi: “İran’daki soruşturma başlayıp, idam kararı çıkınca ve İran ile ABD’nin arası düzelince, İran’daki ambargo kalkınca çemberin gittikçe daraldığını gördü. Bir şekilde ‘Ben kendimi ABD’ye atayım. Oradaki savcı ve FBI’a yardımcı olayım’, çünkü bu hafifletici sebeptir. Yani malvarlığını kullanır ve ABD’ye yerleşme hakkını elde eder. Tahminim Zarrab isteyerek gitti, hatta Türkiye’den kaçıp gitti. Ve büyük ihtimalle, İran ve Türkiye’deki siyasi ilişkileri anlatacaktır. Zaten CIA, Atatürk Havalimanındaki işleri biliyordu.”