Abone Ol

Zamlı Emekli Maaşları Ne Zaman Hesaplara Yatacak? İşte Detaylar

Türkiye'de milyonlarla emeklinin merakla beklediği 2022 emekli zam oranlarının belli olmasının ardından şimdi de zamlı emekli maaşlarının ne zaman hesaplara yatacağı merak konusu oldu.

Zamlı Emekli Maaşları Ne Zaman Hesaplara Yatacak? İşte Detaylar

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın yeni yılın ilk kabine toplantısının ardından açıklamalarda bulunmasının ardından memur, emekli, SSK Bağkur maaşlarının ne zaman hesaplara yatacağı merak konusu oldu.  Memurların maaş artışının yüzde 30.5 olduğunu açıklayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, en düşük emekli maaşının ise 2 bin 500 liraya yükseltildiğini duyurmuştu. Peki, zamlı emekli maaşları ne zaman hesaba yatacak?

EMEKLİ MAAŞLARI ZAMLI OLARAK NE ZAMAN YATACAK?

Devlet memurları, sözleşmeliler, geçici personel ve memur emeklileri zamlı maaşlarını ve enflasyon farkını 15 Ocak'ta alacak.

17-26 OCAK: SSK emeklilerine zamlı maaşları yatacak.

25-28 OCAK: Bağ-Kur emeklilerine zamlı maaşları yatacak.

2022'DE EN DÜŞÜK MEMUR MAAŞI NE KADAR OLDU?

Cevabı en çok merak edilen sorulardan birisi de yeni yılda en düşük memur maaşının ne kadar olduğuydu. 2021 yılında en düşük memur maaşı 4 bin 880 TL idi. Yüzde 5'lik zamla 2022 yılında bu rakam 5 bin 124 TL'ye yükseldi. Yüzde 22.48'lik enflasyon farkı da eklenince bu rakam 6 bin 275 TL oldu.

ERDOĞAN "ÖZEL TEDBİRLER ALDIK" DEMİŞTİ

Cumhurbaşkanı Erdoğan, ''Aylık geliri 1500 liradan başlayan 1 milyon 266 bin emeklimizin maaşlarını 2 bin 500 liraya yükseltmiş oluyoruz. yeni düzenlemeye göre hiçbir emeklimiz 2 bin 500 liranın altında maaş almayacak. Memurlarımızın maaş artış oranını yüzde 30,5'e çıkartarak onlara ilave bir sosyal destek sağlamış oluyoruz. Hiçbir vatandaşımızı fiyat artışlarının yükü altında bırakmadık. Vatandaşlarımızın gelirlerini enflasyonun altında ezdirmeyecek özel tedbirler aldık.'' dedi.