MedyaFaresi MedyaFaresi

Yüzlerce Antrenör ve Eğitmen Cinsel Taciz ve Şiddetle Suçlanıyor

Fransa'da 400’den fazla antrenör, beden eğitimi öğretmeni ve yetkilinin 15 yaşından küçüklerin ağırlıkta olduğu sporculara cinsel şiddet veya taciz uyguladığı ortaya çıktı!

Eklenme: 04 Nisan 2021 11:12 - Güncelleme: 04 Nisan 2021 11:44

Fransa’da Spor Bakanlığı’nın yaptığı bir araştırma 400’den fazla antrenör, beden eğitimi öğretmeni ve yetkilinin 15 yaşından küçüklerin ağırlıkta olduğu sporculara cinsel şiddet veya taciz uyguladığını ortaya koydu.

Spor Bakanlığı verilerine göre, suçlananlar arasında 6 kişi yargılanırken, 100’den fazlası geçici veya tamamen işten el çektirildi. Saptanan birçok suçlamayla ilgili soruşturma ise hala sürüyor.

Suistimal ve taciz suçlamaları, ülke genelinde bütün branşlarda 48 spor federasyonunu kapsıyor.

Euronews'in aktardığına göre, suçlananların yüzde 96’sını erkeklerin, mağdurların ise yüzde 83’ünün kadın ve bunlar içinde de yüzde 63’ünün 15 yaşın altında olduğu belirlendi.

Spor Bakanlığının araştırması, geçen yıl şubat ayında buz pateni şampiyonu Sarah Abitbol’un spordaki taciz iddialarıyla ilgili kaleme aldığı ve yayımlandığında büyük yankı uyandıran kitabın ardından başlatılmıştı.

Sarah Abitbol kitabında, 1990 ila 1992 yıllarında küçük yaşta antrenörlüğünü yapan Gilles Beyer tarafından tecavüze uğradığını yazmıştı. Bu suçlamayla ilgili soruşturma yargıda hala sürüyor.

En Çok Okunan Haberler