Abone Ol

Yunanistan Başbakanı Kiriakos Miçotakis'den Türkiye'ye tehdit

Yunanistan Başbakanı Kiriakos Miçotakis, 'Türkiye'nin Doğu Akdeniz'de provokasyonlara devam etmesi halinde AB'nin elindeki tüm araçları kullanmayı taahhüt ettiğini' söyledi.

Miçotakis'den Türkiye'ye tehdit

Atina'da Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Maas'ı kabul eden Miçotakis, görüşme sırasında Türkiye'nin Doğu Akdeniz'deki eylemlerine verilecek olası tepkiler hakkında konuştu.

Kısa süre önce yapılan AB zirvesinde Türkiye'ye AB'yle ilişkileri 'yeniden başlatma ya da agresif tutumun sürdürülmesi halinde sonuçlarına katlanma arasında tercih yapma mesajı verildiğini' savunan Miçotakis, "Görünene göre, maalesef Türkiye ikinci yol tercih etti.

Avrupa Konseyi çıkarımlarının 21. maddesine göre Türkiye'nin uluslararası hukuku ihlal ederek tek taraflı eylemlere ve provokasyonlara devam etmesi halinde, AB olarak elimizdeki tüm araçları ve seçenekleri kullanacağımız net şekilde anlaşılıyor. Gelişmeleri dikkatlice takip edeceğiz ve en geç aralık ayında kararımızı vereceğiz" ifadelerini kullandı.

Miçotakis, son günlerde yaşananlara bakıldığında Maas'la zor koşullarda bir araya geldiğini belirtti.

Özellikle Avrupa Konseyi'nin çıkarımları ışığında hiç kimsenin son yaşananlardan memnun olamayacağını düşündüğünü söyleyen Miçotakis, "Brüksel'de mutabık kalınan hususların tamamen anlaşılır olduğunun herkes tarafından hatırlanması çok önemli. Kısa süre önce alınan kararda, iyi niyetle diyalog yürütülmesi ve AB'nin çıkarlarına ters düşen ve uluslararası hukuk ile AB'ye üye ülkelerin egemenlik haklarını ihlal eden tek taraflı eylemlerden kaçınılması gerektiği belirtilmişti. Bu, Yunanistan ile Türkiye arasındaki ilişkilerin iyileşmesi için ön koşul" diye konuştu.