MedyaFaresi MedyaFaresi

YSK Demirtaş'ın TRT'ye çıkması konusunda kararını verdi

Kararda, '5275 sayılı Ceza ve Güvenlik Tedbirlerinin İnfazı Hakkında Kanunun 92. maddesinde hükümlü ve tutukluluların ceza ve infaz kurumu dışına çıkarılabileceği hallerin düzenlediği, bunlar arasında propaganda konuşması amacıyla kurum dışına çıkarma bulunmadığı' belirtildi.

Eklenme: 08 Haziran 2018 20:32 - Güncelleme: 08 Haziran 2018 21:26

24 Haziran'da yapılacak cumhurbaşkanlığı seçimine katılacak adaylar, TRT'de 10'ar dakikalık 2 konuşma yapacak. Edirne F Tipi Cezaevi'nde tutuklu olarak bulunan Demirtaş'ın konuşmaları ise, 17 Haziran saat 20.53 ve 23 Haziran saat 17.50'de yayınlanacak.

Konuşma saatlerinin belli olmasının ardından Demirtaş'ın stüdyoya mı getirileceği yoksa konuşmanın cezaevinde kaydedileceği netlik kazandı. Yüksek Seçim Kurulu (YSK), konuşmanın cezaevinde kurulacak stüdyoda yapılmasına karar verdi. 

Çekimlerin cezaevinde yapılmasına hükmedilen kararda, bir YSK üyesinin de çekimler esnasında hazır bulunacağı kaydedildi.

HDP TWİTTER HESABINDAN AÇIKLAMA GELDİ

HDP'nin Twitter hesabından yapılan açıklamada, "YSK utanç kararını verdi. Cumhurbaşkanı adayımız Selahattin Demirtaş , 2 TRT konuşmasını Edirne Cezaevinde kurulacak stüdyoda yapacak" denildi.