Abone Ol

YSK Başkanı’ndan gece yarısı flaş seçim açıklaması

YSK Başkanı Sadi Güven, 31 Mart’ta yapılan seçimlerde, İstanbul’da görev yapan seçim müdürleri ve diğer sorumlular hakkında, usulsüz işlemlere yönelik disiplin soruşturması başlatıldığını açıkladı.

YSK Başkanı’ndan gece yarısı flaş seçim açıklaması

YSK'dan gece yarısı İstanbul seçimleriyle ilgili bir açıklama geldi. Açıklamada Sadi Güven, "Sandık kurulu başkanlarının ve memur üyelerinin usulsüz olarak belirlenmesindeki yoğunluk dikkate alınarak, 13 seçim müdürü başka illere görevlendirilmiştir. Kanuna aykırı sandık kurulu görevlendirmelerini yapan ilçe seçim kurulu başkan ve üyeleri ile seçim müdürleri ve diğer sorumlular hakkındaki suç duyurusu, HSK'ya gönderilmiştir" dedi.

13 seçim müdürünün başka illere görevlendirildiği vurgulanan açıklamada şu ifadelere yer verildi;

“Yüksek Seçim Kurulunun 06/05/2019 tarihli, 2019/4219 sayılı kararı ile; 31 Mart 2019 tarihinde yapılan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçiminin iptaline ve seçimin yenilenmesine, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı yenileme seçiminin 23 Haziran 2019 tarihinde yapılmasına, Kanuna aykırı sandık kurulu görevlendirmelerini yapan ilçe seçim kurulu başkan ve üyeleri ile seçim müdürleri ve diğer sorumlular hakkında suç duyurusunda bulunulmasına, karar verilmiştir”

HSK’YA GÖNDERİLDİ

Yine açıklamada, “Anılan kararımız İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığına gönderilmiş, ilçe seçim kurulu başkanı hakimlerle birlikte suça iştirak eden diğer sorumluların da soruşturma ve kovuşturmaları Hakimler ve Savcılar Kurulunca yapılması gerektiğinden bu kurula gönderilmek üzere işlemsiz olarak iade edilmesi istenilmiştir.

31/05/2019 tarihli, E.313249 sayılı yazımız ile de; 2802 sayılı Hakimler ve Savcılar Kanununun ‘Suça katılma’ başlıklı 86. maddesinde; ‘Hakim ve savcıların suçlarına iştirak edenler aynı soruşturma ve kovuşturma mercilerine tabidirler.’ hükmü gereğince, Kurulumuzun 06/05/2019 tarihli, 2019/4219 sayılı kararı Hakimler ve Savcılar Kurulu Başkanlığına gönderilmiştir” denildi.

Hakimlerin atanmaları ve görevden alınmaları YSK’nın yetkisi dahilinde olmadığı vurgulanan açıklamada, “298 sayılı Seçimlerin Temel Hükümleri ve Seçmen Kütükleri Hakkında Kanunun 18. maddesi uyarınca 2018 yılı Ocak ayında oluşturulan ilçe seçim kurulları, ilçedeki en kıdemli hakimin başkanlığında, iki yıl süre ile görev yapmaktadır. İlçe seçim kurulu başkanlarının, ilçedeki en kıdemli hakim olması yasal zorunluluk olup, hakimlerin görev yerleri Hakimler ve Savcılar Kurulu tarafından belirlenmektedir.

Hakimlerin atanmaları ve görevden alınmaları Yüksek Seçim Kurulunun yetkisi dahilinde değildir. 31 Mart 2019 tarihinde yapılan seçimlerde, İstanbul İl'ine bağlı seçim müdürlüklerinde görev yapan seçim müdürleri ve diğer sorumlular hakkında, Yüksek Seçim Kurulunun 06/05/2019 tarihli, 2019/4219 sayılı kararındaki seçimin iptaline dayanak oluşturan usulsüz işlemlere yönelik disiplin soruşturması başlatılmıştır.

Sandık kurulu başkanlarının ve memur üyelerinin usulsüz olarak belirlenmesindeki yoğunluk dikkate alınarak, 13 seçim müdürü başka illere görevlendirilmiştir” ifadelerine yer verildi