Abone Ol

Ekonomi Uçuyor: Türkiye'de 10 Bin TL'den Az Kazananlar Artık Yoksul Sayılıyor

DİSK/Birleşik Metal-İş Sendikası'nın, yayınladığı Açlık ve Yoksulluk Sınırı Şubat Raporu'na göre yoksulluk sınırı 9 bin 274 TL oldu.

Türkiye'de 10 Bin TL'den Az Kazananlar Artık Yoksul

DİSK/Birleşik Metal-İş Sendikası'nın yayınladığı, Açlık ve Yoksulluk Sınırı Şubat Raporu'na göre, dört kişilik bir ailenin sağlıklı beslenmesi için aylık yapması gereken harcama tutarı 2 bin 681 lira olmuş durumda.

Açlık sınırı üzerinden hanehalkı tüketim harcamaları esas alınarak yapılan hesaplama sonuçlarına göre ise yoksulluk sınırı 9 bin 274 lira olarak gerçekleşti.

Eğitim, sağlık, barınma, eğlence, ısınma, ulaşım gibi giderler ile birlikte bir ailenin yapması gereken harcama tutarının 8 bin 939 liraya ulaştığına işaret edildiği görülüyor.

Yayınlanan rapora göre, 2003 yılının şubat ayında 4 kişilik bir aile, günlük minimum 13,47 liraya sağlıklı beslenebilirken, bugün ancak 89.37 liraya sağlıklı beslenebilmekte.

Buna göre 18 yıllık zaman zarfında açlık sınırı 6,63 kat arttı. Aynı dönemde enflasyondaki artış ise 5,38 kat oldu. Açlık sınırındaki artış genel enflasyonda yaşanan artıştan daha fazla oldu.