Abone Ol

Yoksulluk Sınırı 9 bin 14 Liraya Yükseldi

TÜRK-İŞ araştırmasına göre Nisan ayında açlık sınırı 2 bin 767,15 liraya yoksulluk sınırı ise 9 bin 13,53 liraya yükseldi.

Yoksulluk Sınırı 9 bin 14 Liraya Yükseldi

Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu (TÜRK-İŞ), Nisan ayı açlık ve yoksulluk sınırı araştırmasının sonuçlarını açıkladı.

Buna göre, dört kişilik bir ailenin sağlıklı, dengeli ve yeterli beslenebilmesi için yapması gereken aylık gıda harcaması tutarı (açlık sınırı) 2 bin 767,15 lira, gıda harcaması ile birlikte giyim, konut (kira, elektrik, su, yakıt), ulaşım, eğitim, sağlık ve benzeri ihtiyaçlar için yapılması zorunlu diğer aylık harcamalarının toplam tutarı ise (yoksulluk sınırı) 9 bin 13,53 lira, bekâr bir çalışanın ‘yaşama maliyeti’ ise aylık 3 bin 336,10 lira olarak belirlendi.

TÜRK-İŞ açıklamasında, şu görüşlere de yer verildi:

“Çalışanların geçim şartları artan fiyat artışları nedeniyle daha da bozuldu. Ülkemizde giderek yaygınlaşan ve tam kapanma noktasına gelinmesine yol açan küresel salgın Covid-19 virüsü döneminde, başta ücretli çalışanlar olmak üzere, iktisaden dar ve sabit gelirli milyonlarca kişinin gelir ve iş güvencesi geriledi. Bir yanda olumsuz çalışma şartları diğer yandan devam eden fiyat artışları sonucu geçim sıkıntısı giderek ağırlaştı.