Abone Ol

Yobaz İmam Halil Konakçı'yı kollayan Savcı şikayet edildi

Avukat İsmail Sami Çakmak; kadınları hedef alan imam Halil Konakcı hakkındaki suç duyurusuna “işleme konulmama” kararı veren ve kararı kişisel bilgileriyle birlikte Diyanet’e gönderen Cumhuriyet Savcısı Vahit Özcan’ı şikâyet etti.

Yobaz İmam Halil Konakçı'yı kollayan Savcı şikayet edildi

Avukat İsmail Sami Çakmak; kadınları hedef alan imam Halil Konakcı hakkındaki suç duyurusuna “işleme konulmama” kararı veren ve kararı kişisel bilgileriyle birlikte Diyanet’e gönderen Cumhuriyet Savcısı Vahit Özcan’ı şikâyet etti.

Cumhuriyet’ten Sefa Uyar’ın haberine göre, savcının “görevini kötüye kullandığını” belirten Çakmak, “Anayasaya tümüyle bağlı olmak ve ona uymak zorunda. Demokratik, laik ve sosyal bir hukuk devleti olan Türkiye Cumhuriyeti’ni koruyup kollamakla yükümlüdür” dedi.

Şikayet dilekçesinde yalnızca adı ve soyadı olmasına karşın karara adı ve soyadının yanı sıra anne ve baba adının, doğum tarihinin ve açık adresinin eklendiğini aktaran Çakmak, “Yetkili mercileri ihbarcı veya şikayetçinin kimlik bilgilerini gizli tutmak zorundadır” hükmüne karşın bu bilgiler ile birlikte kararın bir örneğinin Diyanet’e gönderildiğini kaydetti.

Çakmak, şikayeti “korktuğu için değil, yasaların katledilmemesi gerektiğine inandığı için yaptığını” belirterek, “Savcı, Türkiye Cumhuriyeti’nin bir cumhuriyet savcısıdır, Diyanet’in savcısı değildir. Diyanet’in ihbarcılıkla, muhbirlikle görevlendirilmiş bir memuruymuş gibi işlem yaptığı için şikayet edilmektedir” dedi.

“İşleme konulmama kararı”nın kendisine “Takipsizlik” yazılı bir zarf ile tebliğ edildiğine dikkat çeken Çakmak, savcının soruşturma izni istemeyerek “görevini savsadığını ve kötüye kullandığını”, ayrıca dilekçenin dikkate alınması için gerekli tüm şartları karşıladığını aktardı.