MedyaFaresi MedyaFaresi

Yerli otomobil ön gösterim için gemiyle İtalya’dan getirilmiş

27 Aralık’ta görücüye çıkacak yerli otomobilin tasarımı İtalya’daki Pininfarina isimli şirket tarafından yapıldı. Otomobiller ön gösterim için deniz yoluyla İtalya’dan İstanbul’a getirildi.

Eklenme: 22 Aralık 2019 22:27 - Güncelleme: 22 Aralık 2019 22:33

Dünya Gazetesi’nde yer alan haberde yerli otomobillleri Ege Ekspres isimli lojistik şirketinin getirdiği yazıldı.

Habere göre; dünyaca ünlü İtalyan şirketi Pininfarina tasarımlı araçlar, yaklaşık 2 hafta önce Çeşme Gümrük Kapsı’ndan büyük bir gizlilik ile Gebze’ye getirildi.

Ege Ekspres, Türkiye’nin Otomobili Girişim Grubu (TOGG) ile yapılan lojistik iş birliğini şirketin Linkedin hesabından duyurarak, “Bu önemli projenin lojistik sürecini yürütmenin haklı gururunu yaşıyor ve dünya lansmanını merakla bekliyoruz” açıklamasını yaptı.

Araçlar Pininfarina atölyesinden getirildi

Dünya gazetesi geçen hafta milli otomobilin tasarımını ünlü İtalyan şirket Pininfarina tarafından yapıldığını duyurmuştu. Pininfarina, dünyanın en ünlü ve en büyük otomotiv tasarım şirketlerinden biri.

1930’da kurulan şirket esas olarak ününü Ferrari ve Lambhorgini tasarımları ile kazansa da Fiat, Alfa Romeo, Lancia, Maserati, Cadillac, Volvo ve Peugeot gibi çok sayıda markaya tasarımlar yapıyor. Milli Otomobil’in ön gösterimi, 27 Aralık Cuma günü Bilişim Vadisi’nde yapılacak.

Tanıtıma katılacak olan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye’nin Otomobili’ni Osmangazi Köprüsü üzerinden geçerek test edecek.

Üretim 2022’de başlayacak

Milli otomobilin üretimi 2022 yılında başlayacak. İlk araç C SUV olacak, 2030 yılına kadar toplam 5 model ve 3 facelift (makyaj) gerçekleşecek.