Abone Ol

Yeni Yıl Kutlamaları Omicron Varyantı Nedeniyle Kısıtlandı

Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, Omicron'un ocak ortasına kadar Avrupa'da baskın olabileceği konusunda uyarmasının ardından birçok ülke, seyahat kısıtlamaları ve diğer sınırlama önlemlerini yeniden uygulamaya karar verdi.

Yeni Yıl Kutlamaları Omicron Varyantı Nedeniyle Kısıtlandı

Avrupalı birçok ülke, yıl sonu tatillerinin yaklaşması ile sağlık önlemleri artırdı. Fransa’da hükümet, belediye başkanlarından yılbaşı gecesi için planlanan konserleri veya havai fişek gösterilerinin iptal edilmesini istedi.

Şanzelize’de kutlama yapılmayacak

Paris belediyesi yaptığı açıklamada, ünlü Şanzelize Caddesinde bu yıl kutlama yapılmayacağını duyurdu. Fransa Bilim Konseyi dün, Kovid-19 sebebiyle hükümete yılbaşı kutlamaları konusunda önemli kısıtlamalar uygulanması, özellikle grup etkinliklerinin sınırlandırılması veya sokağa çıkma yasağı uygulanması çağrısında bulundu.

Almanya

Almanya, Fransa ve Danimarka’yı ‘yüksek riskli’ ülkeler listesine eklerken, bu ülkelerden gelen aşısız yolcuları karantinaya tabi tutma kararı verdi. Bu önlemler Norveç, Lübnan ve Andorra’dan gelenler için de geçerli olacak.

Hollanda

Hollanda'da, Covid-19'un Omicron varyantı nedeniyle vaka sayılarının fırlaması üzerine tam kapanma kararı alındı. Ülkede bugün başlayan sıkı önlemler 14 Ocak'a kadar devam edecek.

Ülkede geçici hükümetin Başbakanı Mark Rutte, basın toplantısında, Omicron varyantının yayılmasını durdurabilmek için alınan ek önlemleri açıkladı.

Danimarka, İrlanda İsviçre

Danimarka’da, bir ay boyunca tiyatrolar, sinemalar, konser salonlarının yanı sıra eğlence parkları ve müzeler kapatılacak.

İsviçre’de restoran, kültür kurumları, spor ve eğlence tesislerinin yanı sıra salonlarda düzenlenen etkinliklere giriş için sadece Kovid-19 aşısı olanlara ve enfeksiyonu atlatanlara izin verilecek.

Noel’e üç aile sınırlaması

İngiltere, Omicron varyantının yayılmasına engel olmak için Noel’den sonra kapalı yerler için iki haftalık toplanma yasağı uygulamayı düşünüyor.

İskoçya ve Galler birkaç adım daha attı. İskoçya, Noel döneminde insanlara sosyal iletişimi üç aile ile sınırlandırmalarını tavsiye etti.

İrlanda’da restoranlar Ocak ayının sonuna kadar akşam 20.00’de kapanacak.

Portekiz, İtalya ve Yunanistan 

Portekiz, İtalya ve Yunanistan gibi bazı ülkeler artık Avrupalı gezginlerin, hatta aşılı olanlara bile negatif Kovid-19 test belgesi şartı getirdi.

Amerika ve Asya

Amerika kıtasında, Kanada’nın Quebec eyaleti barlar, restoranlar ve mağazalardaki insan sayısını sınırlama uygulamasını geri getirecek.

Asya’da ise, Güney Kore kafe, restoran, sinema ve diğer halkaaçık yerler için zorunlu kapanış saatleri ve özel toplantılar için dört kişi sınırlamasını yeniden uygulamaya koydu.