MedyaFaresi MedyaFaresi

Yeni Şafak'ın Facebook sayfası hakkında şoke eden iddia

Yeni Şafak, dün akşam yaptığı haberde Facebook yönetiminin Yeni Şafak'ın Facebook'taki 10 milyondan fazla 'beğeni'li Türkçe, Arapça ve spor sayfalarını ''hiçbir gerekçe sunmaksızın kapattığını'' yazdı.

Eklenme: 21 Mart 2016 11:07 - Güncelleme: 08 Nisan 2016 06:36

Yeni Şafak’ın Facebook’taki 10 milyondan fazla takipçili sayfaları dün akşam kapatıldı. Yeni Şafak’ın sayfalarının kapatılmasına dair geçtiği haberde şu ifadelere yer verildi:

“Facebook, Yeni Şafak’ın Türkçe, Arapça ve spor sayfalarını kapatarak görülmemiş bir sansüre imza attı. Yeni Şafak’ın görüştüğü Facebook yöneticileri herhangi bir çözüm üretmediği gibi sayfalarımızın açılması yönündeki başvuruları da dikkate almadı.

'BİZ KAPATTIRDIK'

Yeni Şafak’ın, Facebook tarafından sansürlenmesi, son günlerde ülkemizde yaşanan terör olayları ile ele alındığında kafalarda bir takım soru işaretleri de oluşturdu. Terör örgütü PKK yanlısı hesaplar, ‘Yeni Şafak’ın sayfalarını biz kapattırdık’ bildirisi yayınlayarak, Facebook’un uyguladığı sansürde pay sahibi olduklarını ilan etti.

Yeni Şafak, her fırsatta sözde ‘ifade özgürlüğü’ savunuculuğu yapan ve bu uğurda devletlere bile kafa tutan Facebook’un Türk basına vurduğu bu darbeyi yerel ve uluslararası düzeydeki hukuki platformlarda sürdürmek için çalışma başlattı.”

İDDİALAR FARKLI

Ancak Twitter’da başta @senccr hesabı ve diğer birçok kişi, Yeni Şafak’ın Facebook’u ve kullanıcılarını aldatma yoluna gittiğini iddia ediyor. Yeni Şafak’ın “iddia edilen” usulsüzlüğü şu şekilde işliyor: Facebook’ta çok takipçili sayfalar satın alınıyor. Bu sayfalar daha sonra birleştiriliyor ve hepsi Yeni Şafak sayfasına dahil ediliyor. Dolayısıyla alakasız başka sayfaları takip eden birçok kişi bir anda kendilerini Yeni Şafak’ın sayfasını ‘beğen’medikleri halde ‘beğenmiş’ halde buluyor.

Facebook’un bu kullanıcılardan bu yönde onbinlerce şikayet aldığı ve bu şikayetleri değerlendirerek Yeni Şafak’ın sayfasını “usulsüzlük yaptığı” gerekçesiyle kapattığı söyleniyor.

Öte yandan Yeni Şafak Facebook sayfasının geçen aylarda aniden büyüdüğünü yazan reklamcı Cemal Sevindik gibi kişiler de mevcut.