Abone Ol

Yeni Şafak Şerefsiz Dediği BAE Prensinin Türkiye Ziyaretini Böyle Müjdeledi

Bir yıl önce "Şerefsiz bunlar" manşetiyle çıkan Yeni Şafak, Türkiye-BAE ilişkisini, "Körfez'le yeni dönem" başlığıyla haberleştirdi. AE Veliaht Prensi Muhammed bin Zayed el Nahyan, yarın Türkiye'ye geliyor

Yeni Şafak Şerefsiz Dediği BAE Prensinin Türkiye Ziyaretini Böyle Müjdeledi

Türkiye ile Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) arasında gerginliği azaltmaya yönelik adımlar devam ederken, bir yıl önce "İsrail’le normalleşme adına Peygamberimizden intikam almaya kalkıyorlar: Şerefsiz bunlar!" manşetini atan Yeni Şafak gazetesi, BAE Veliaht Prensi Muhammed bin Zayed el Nahyan'ın yarın Türkiye'ye gelerek Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'la görüşecek olmasını "Körfez’le yeni dönem: Birleşik Arap Emirlikleri Veliahtı El Nahyan yarın Türkiye’ye gelecek" sözleriyle haberleştirdi.

Arap Baharı’ndan bu yana gergin seyreden, Suriye ve Libya gibi başlıklardaki karşı görüşler nedeniyle kopma noktasına gelen BAE-Türkiye ilişkileri son haftalarda atılan karşılıklı adımlarla gevşemeye başlarken, iki ülke arasındaki diplomasi trafiğini Yeni Şafak gazetesi, "Körfez'le yeni dönem" başlığı ile haberleştirdi. Veliaht Prens Nahyan ile Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın 2012'den sonra ilk kez yüz yüze görüşeceğine vurgu yapılan haberde, "Bu ziyaret, aynı zamanda iki liderin Şubat 2012’den sonra ilk yüz yüze görüşmesi olması açısından önem taşıyor. İki isim 31 Ağustos’ta da telefonla görüşmüştü" ifadeleri yer aldı.

Yeni Şafak Şerefsiz Dediği BAE Prensinin Türkiye Ziyaretini Böyle Müjdeledi - Resim: 1

İki ülke arasındaki ilişkilerin durma noktasına geldiği dönemde ise Yeni Şafak gazetesi, 23 Ekim 2020 tarihinde, Yeni Şafak gazetesi, İsrail ile Birleşik Arap Emirlikleri arasındaki normalleşme sürecine ilişkin olarak "İsrail’le normalleşme adına Peygamberimizden intikam almaya kalkıyorlar: Şerefsiz bunlar!" manşetini atmıştı.

Haberde, "Birleşik Arap Emirlikleri’nin başını çektiği İsrail ile ‘normalleşme’nin ucu İslami değerlerle savaşa vardı. BAE Veliaht Prensi Zayed’in sosyal medya trolü gazeteci Hamad Al Mazrouei, bir İsrail gazetesine verdiği röportajda, Peygamberimize, Hayber’de Yahudilere haksızlık etme iftirasını atıp tazminat verilmesi gerektiğini söyledi" ifadeleri kullanıldı.