Abone Ol

YAŞ'taki ilginç ayrıntı... Komuta kademesine Kayseri damgası

Gazetecell'in haberine göre; Cumhurbaşkanı Abdullah Gül YAŞ kararlarına son kez imza atacak. Cumhurbaşkanı'nın imza atacağı son YAŞ kararında ilginç bir ayrıntı dikkat çekti.

YAŞ'taki ilginç ayrıntı... Komuta kademesine Kayseri damgası

Gelecek YAŞ'ta Cumhurbaşkanı Abdullah GÜL olmayacak ama Kayserililer üzülmesin. Gelecek YAŞ'ta yine Kayserili ağırlığı olacak. Üstelik yıllar boyu da sürecek

Geçen YAŞ'ta ilginç bir gelişme yaşanmıştı. Teammüllerin dışına çıkılarak. Genel Kurmay İkinci Başkanı Orgeneral Hulusi Akar, Kara Kuvvetleri Komutanlığına atanmıştı. Orgeneral Akar emekli olmasının ardından ordunun başına geçecek.
İlginç bir tesadüf Hulusi Akar Kayserili.

Son YAŞ'ta ise 1. Hava Kuvvet Komutanlığı'na Korgeneral Abidin Ünal atandı. Korgeneral Abidin Ünal'a müstakbel Hava Kuvvetleri Komutanı olarak bakılıyor.
Gelecek YAŞ'ta Hava Kuvvetleri Komutanı olması gereken Abidin Ünal da Kayserili.
 İlginç bir atama da Kara Kuvvetleri Komutanlıuğında yaşandı. Korgenerallikten Orgeneralliğe birici sıradan atanan isim Kamil Başoğlu oldu.
Peki bu ne anlama geliyor? Geleceğin Kuvvet Komutanlarından biri olması muhtemel Kamil Başoğlu. Terfiler denk gelirse Orgeneral Başoğlu mustakbel Genelkurmay Başkan adaylarından. İlginç bir tesadüf
Korgenerallikten Orgeneralliğe terfi eden Kamil Başoğlu'nun da doğum yeri yine Kayseri

KORGENERAL KAMİL BAŞOĞLU KİMDİR?

KORGENERAL KAMİL BAŞOĞLU 1957 YILINDA KAYSERİ'DE DOĞMUŞTUR. 1979 YILINDA KARA HARP OKULUNDAN, 1980 YILINDA TOPÇU VE FÜZE OKULUNDAN MEZUN OLMUŞTUR. 1986 YILINA KADAR KARA KUVVETLERİ KOMUTANLIĞINA BAĞLI ÇEŞİTLİ BİRLİKLERDE TAKIM KOMUTANLIĞI VE BATARYA SUBAYLIĞI YAPAN KORGENERAL BAŞOĞLU, 1988 YILINDA KARA HARP AKADEMİSİNDEN MEZUN OLMUŞ, ARDINDAN KURMAY SUBAY OLARAK; 12'NCİ PİYADE TÜMENİNDE PİYADE BÖLÜK KOMUTANLIĞI VE PLAN SUBAYLIĞI, 65'İNCİ PİYADE TÜMENİNDE LOJİSTİK ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ, KARA KUVVETLERİ PERSONEL DAİRE BAŞKANLIĞINDA KURS PLAN SUBAYLIĞI, İSLAMABAD KARA ATAŞELİĞİ, GÜLHANE ASKERÎ TIP AKADEMİSİNDE ÖĞRENCİ TABUR KOMUTANLIĞI, KARA KUVVETLERİ KOMUTANI ÖZEL KALEM MÜDÜRLÜĞÜ, KARA KUVVETLERİ GENEL SEKRETERLİĞİ VE CUMHURBAŞKANI MUHAFIZ ALAY KOMUTANLIĞI GÖREVLERİNİ YÜRÜTMÜŞTÜR. 2002 YILINDA TUĞGENERALLİĞE TERFİ ETMİŞTİR. TUĞGENERAL RÜTBESİ İLE 14'ÜNCÜ MEKANİZE PİYADE TUGAY KOMUTANLIĞI VE KARA KUVVETLERİ KOMUTANLIĞI PERSONEL PLAN VE YÖNETİM DAİRE BAŞKANLIĞI GÖREVLERİNDE BULUNMUŞ, 2006 YILINDA TÜMGENERALLİĞE TERFİ ETMİŞTİR. TÜMGENERAL RÜTBESİ İLE KARA KUVVETLERİ KOMUTANLIĞI PERSONEL BAŞKANLIĞI VE 39'UNCU MEKANİZE PİYADE TÜMEN KOMUTANLIĞI GÖREVLERİNİ YÜRÜTMÜŞ, 2010 YILINDA KORGENERALLİĞE TERFİ ETMİŞTİR. KORGENERAL RÜTBESİ İLE GENELKURMAY PERSONEL BAŞKANLIĞI VE 9'UNCU KOLORDU KOMUTANLIĞI GÖREVLERİNDE BULUNDUKTAN SONRA, 30 AĞUSTOS 2014 TARİHİNDEN GEÇERLİ OLARAK ORGENERALLİĞE TERFİ ETMİŞ VE KARA KUVVETLERİ EĞİTİM VE DOKTRİN KOMUTANLIĞI GÖREVİNE ATANMIŞTIR. BAYAN PERİHAN BAŞOĞLU İLE EVLİ OLAN KORGENERAL KAMİL BAŞOĞLU'NUN İKİ ÇOCUĞU VARDIR. İNGİLİZCE BİLMEKTEDİR.

KORGENERAL ABİDİN ÜNAL KİMDİR?

KORGENERAL ABİDİN ÜNAL 1953 YILINDA KAYSERİ'DE DOĞMUŞTUR. 1975 YILINDA HAVA HARP OKULUNDAN, 1977 YILINDA UÇUŞ OKULUNDAN MEZUN OLMUŞTUR. 1982 YILINA KADAR HAVA KUVVETLERİNE BAĞLI FİLOLARDA KOL UÇUCULUĞU YAPAN KORGENERAL ÜNAL, 1984 YILINDA HAVA HARP AKADEMİSİNDEN MEZUN OLMUŞ, ARDINDAN KURMAY SUBAY OLARAK; HAVA HARP OKULU ÖĞRENCİ BÖLÜK KOMUTANLIĞI, 4'ÜNCÜ ANA JET ÜS KOMUTANLIĞINDA KOL UÇUCULUĞU VE 142'NCİ FİLO KOL KOMUTANLIĞI, MİLLÎ SAVUNMA BAKANLIĞINDA F-16 SİSTEM YÖNETİM DAİRESİNDE PROGRAM YÖNETİM SUBAYLIĞI, 6'NCI ANA JET ÜS KOMUTANLIĞINDA 162'NCİ FİLO HAREKÂT SUBAYLIĞI VE EĞİTİM KISIM AMİRLİĞİ, 9'UNCU ANA JET ÜS KOMUTANLIĞINDA 192'NCİ FİLO KOMUTANLIĞI, GENELKURMAY SAVUNMA ULUSLARARASI GÜVENLİK İŞBİRLİĞİ DAİRESİNDE PROJE SUBAYLIĞI, AVRUPA SİLAHSIZLANMA KONFERANSI TÜRKİYE DAİMİ TEMSİLCİLİĞİNDE (VİYANA/AVUSTURYA) ASKERÎ DANIŞMANLIK VE 5'İNCİ ANA JET ÜS HAREKÂT KOMUTANLIĞI GÖREVLERİNİ YÜRÜTMÜŞTÜR. 2000 YILINDA TUĞGENERALLİĞE TERFİ ETMİŞTİR. TUĞGENERAL RÜTBESİ İLE GENELKURMAY BİLİMSEL KARAR DESTEK MERKEZİ BAŞKANLIĞI, 5'İNCİ ANA JET ÜS KOMUTANLIĞI VE HAVA KUVVETLERİ PROJE YÖNETİM DAİRE BAŞKANLIĞI GÖREVLERİNDE BULUNMUŞ, 2004 YILINDA TÜMGENERALLİĞE TERFİ ETMİŞTİR. TÜMGENERAL RÜTBESİ İLE HAVA KUVVETLERİ PLAN PRENSİPLER BAŞKANLIĞI VE HAVA HARP OKULU KOMUTANLIĞI GÖREVLERİNİ YÜRÜTMÜŞ, 2008 YILINDA KORGENERALLİĞE TERFİ ETMİŞTİR. KORGENERAL RÜTBESİ İLE GENELKURMAY ASKERÎ TARİH VE STRATEJİK ETÜT VE DENETLEME BAŞKANLIĞI, HAVA KUVVETLERİ KURMAY BAŞKANLIĞI, 1'İNCİ HAVA KUVVETİ VE 6'NCI BİRLEŞTİRİLMİŞ HAVA HAREKÂT MERKEZİ (CAOC) KOMUTANLIĞI GÖREVLERİNDE BULUNDUKTAN SONRA, 30 AĞUSTOS 2014 TARİHİNDEN GEÇERLİ OLARAK ORGENERALLİĞE TERFİ ETMİŞ VE MUHARİP HAVA KUVVETİ VE HAVA FÜZE SAVUNMA KOMUTANLIĞI GÖREVİNE ATANMIŞTIR. BAYAN NAİLE ÜNAL İLE EVLİ OLAN KORGENERAL ABİDİN ÜNAL'IN BİR ÇOCUĞU VARDIR. İNGİLİZCE BİLMEKTEDİR.


ORGENERAL HULUSİ AKAR KİMDİR?

1972'DE KARA HARP OKULU'NDAN, 1973'TE DE PİYADE OKULUNU TAMAMLADI. 1980 YILINA KADAR TÜRK KARA KUVVETLERİ BÜNYESİNDE ÇEŞİTLİ BİRLİKLERDE TAKIM VE BÖLÜK KOMUTANI OLARAK GÖREV YAPTI. 1982'DE KARA HARP AKADEMİSİ'Nİ TAMAMLADIKTAN SONRA 7. PİYADE ALAYI'NDA KARARGÂH BÖLÜK KOMUTANLIĞI YAPTI. DAHA SONRA 12. PİYADE TÜMENİ LOJİSTİK ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ, GENELKURMAY GENEL SEKRETERLİĞİNDE PLAN SUBAYLIĞI, KARA HARP AKADEMİSİ ÖĞRETİM ÜYELİĞİ, GÜNEY AVRUPA MÜTTEFİK KUVVETLER KOMUTANLIĞI İSTİHBARAT BAŞKANLIĞI'NDA İSTİHBARAT SUBAYLIĞI, KARA KUVVETLERİ GENEL SEKRETERLİĞİ'NDE PLAN SUBAYLIĞI, GENELKURMAY ÖZEL KALEM MÜDÜRLÜĞÜ VE BOSNA-HERSEK TÜRK KUVVETLERİ KOMUTAN YARDIMCILIĞI GİBİ GÖREVLERDE BULUNDU.1998 YILINDA TUĞGENERALLİĞE TERFİ ETTİ. TUĞGENERAL OLARAK 51. İÇ GÜVENLİK PİYADE TUGAY KOMUTANLIĞI, GÜNEY AVRUPA MÜTTEFİK KUVVETLER KOMUTANLIĞI PLAN VE PRENSİPLER DAİRE BAŞKANLIĞI GÖREVLERİNDE BULUNDU. 2002 YILINDA TÜMGENERALLİĞE TERFİ ETTİ. TÜMGENERAL OLARAK KARA HARP OKULU KOMUTANLIĞI VE KARA HARP AKADEMİSİ KOMUTANLIĞI GÖREVLERİNİ YÜRÜTTÜ. 2007 YILINDA KORGENERALLİĞE TERFİ ETTİ. KORGENERAL OLARAK KARA KUVVETLERİ LOJİSTİK KOMUTANLIĞI VE 3. KOLORDU KOMUTANLIĞI GÖREVLERİNDE BULUNDU. 2011 YILINDA ORGENERALLİĞE TERFİ ETTİ. ORGENERAL RÜTBESİ İLE 2011-2013 YILLARI ARASINDA GENELKURMAY II. BAŞKANLIĞI GÖREVİNİ YÜRÜTTÜ. 2013 YILI AĞUSTOS AYINDA İTİBAREN OLMAK ÜZERE TÜRK KARA KUVVETLERİ KOMUTANLIĞI'NA ATANDI.EVLİ VE İKİ ÇOCUK BABASIDIR