Abone Ol

Ahmet Altan: Somut kanıt gösterin savunma yapmayacağım

15 Temmuz darbe girişimi davasında yargılanan gazeteci Ahmet Altan, hakkındaki iddiaları reddetti. Altan, "Tek bir somut kanıt gösterim savunma yapmayacağım" diye konuştu.

Ahmet Altan: Somut kanıt gösterin savunma yapmam

Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz darbe girişimini önceden bildikleri iddiasıyla 17 sanığın yargılandığı davada beyanı sorulan tutuklu sanık Ahmet Altan, "Bu iddianın (subliminal mesaj) saçmalığı, suçun ağırlığından bile daha büyüktür. Hakkımızdaki iddialarla ilgili bir tek somut kanıt gösterin, bir daha savunma yapmayacağım ve en ağır hükümde bile temyize gitmeyeceğim" dedi.

İstanbul 26. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmada, tutuklu bulunduğu cezaevinden Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) ile duruşmaya katılımı sağlanan sanık Ahmet Altan beyanda bulundu.

Cezaevinde ifadesini hazırlayıp mahkemeye sunmaları için avukatlarına verdiğini, düzeltmeler yapılacağını ve taslak halini okuyacağını belirten Altan, yargıçların tanrısal bir dürüstlüğe sahip olması gerektiğini ifade ederek, şunları söyledi:

"İnsanların bir din çevresinde toplanmalarını sağlayan, tanrının dürüstlüğüne olan inançlarıdır. Tanrı yalan söyleyemez. Söylerse inandırıcılığını kaybeder. İnsanlar da yargıçlara güvenmeli. Yargıçların mutlak dürüst olması lazım. Milleti millet, devleti devlet yapan yargıçlardır. Devletin içinden yargıcı çıkarırsanız devlet silahlı çeteye dönüşür, devlet olma vasfını kaybeder. Devleti silahlı çeteden ayıran yargıçların varlığıdır. Yargıç yoksa devlet yoktur. Yargıcı da yargıç yapan, diploması veya kürsüsü değil, tanrısal dürüstlüğe sahip olması ve insanların bu dürüstlüğe inanmasıdır. Yalancı bir tanrı olamayacağı gibi yalancı bir yargıç da olamaz. Mahkemede yalan söyleyen bir yargıç görevine devam edemez. Yalan söylerse kendi yargıçlığı gibi devleti de yok eder."

"HİÇBİR YARGIÇ SOMUT KANIT GÖSTEREMEDİ"

Mehmet Altan ile birlikte "subliminal mesaj verme" suçundan gözaltına alındıklarını ancak daha sonra bu suçlamanın kaybolduğunu ve 15 Temmuz darbe girişimini gerçekleştirdikleri iddiasıyla yargılandıklarını aktaran Altan, "Bu iddianın saçmalığı, suçun ağırlığından bile daha büyüktür. Her ay yapılan incelemelerde tutukluluğumuzla ilgili yargıçlar hakkımızda 'somut kanıtlar olduğunu' söylediler. Siz dahil hiçbir yargıç, hiçbir somut kanıt gösteremedi. Şunu net söylüyorum; hakkımızdaki iddialarla ilgili bir tek somut kanıt gösterin, bir daha savunma yapmayacağım ve en ağır hükümde bile temyize gitmeyeceğim. Ömrümün sonuna kadar bir hücrede sessizce oturmaya razı olacağım. Bütün yargıçlara açıkça sesleniyorum, tek bir kanıt gösteremezsiniz. Çünkü biliyorsunuz bütün iddialar yalan" diye konuştu.

Somut kanıt olmadan verilecek bir kararda yargıcın yargıçlık vasfını, devletin de devletlik vasfını kaybedeceğini öne süren Altan, "Kendiniz ve devletiniz hakkında bir karar vermek zorundasınız. Somut kanıt göstermeden bizi yargıladığınızı sanırken kendinizi yargılamak zorunda kalırsınız. Sizden çok daha yaşlı, tecrübeli bir yazar olarak tavsiyem, kendinizi, mesleğinizi, milletinizi ve devletinizi toparlamanız, kurtarmanızdır" ifadesini kullandı.

Ntv