MedyaFaresi MedyaFaresi

Yalçın Küçük: Deniz Baykal ve Kılıçdaroğlu AKP'lidir!

Ankara NHKM bugün Prof. Dr. Yalçın Küçük'ü ağırladı. Çok yoğun bir katılımın olduğu etkinlikte, Yalçın Küçük gündeme ilişkin değerlendirmeler yaptı.

Eklenme: 18 Şubat 2017 19:53 - Güncelleme: 18 Şubat 2017 21:10

Ankara Nazım Hikmet Kültür Merkezi’nde yapılan söyleşi formatındaki etkinliğin ilk konuğu Yalçın Küçük oldu.

“Ankara Havası”nın açılışını Erkan Yıldız ve Ali Somel yaptı. Yıldız ve Somel, gündeme ilişkin değerlendirmeler yaparken, program metal işçilerinin direnişini ve referandum sürecini anlatan iki video ve bunlara ilişkin sunumla başladı. Girişin ardından Yalçın Küçük, konuk olarak sahneye davet edildi.

Videoda bir AKP yöneticisinin iç savaşa ilişkin sözlerini değerlendirerek konuşmasına başlayan Yalçın Küçük, “Savaşlar ilan edilir, iç savaşlar ilan edilmez, tarihçiler yazar. Türkiye’de üç iç savaş oldu. Süleyman Demirel bir iç savaşçıdır. 75-80 arası bu tarihin en kanlı iç savaşlarından biridir. 1966 yılında başlayan iç savaş devam ediyor, yenemediler ve yenemeyecekler” dedi.

Söyleşi daha sonra Erkan Yıldız ve Ali Somel’in sorularıyla devam etti.

‘DENİZ BAYKAL VE KILIÇDAROĞLU AKP’LİDİR’

Türkiye’de yaşanan tabloda işçi sınıfının nerede olduğuna ilişkin soruyu yanıtlayan Küçük, “Biraz kitabi olalım, Lenin'in güzel bir kitabi vardır, 60'ların el kitabıydı. Bilinç dışarıdan gelir der o kitapta. İşçi sınıfı daha mücadeleci olmak için örneği dışarıdan alır, hareketi kendi dışından almak zorundadır. 15-16 Haziran tarihimizde en büyük adımlardan, savaşlardan biriydi” ifadelerini kullandı.

Ergenekon ve kumpas tartışmalarına ilişkin konuşan Küçük, “Ben kumpasa inanmayan bir insanım. Perinçek'in yaptığı gibi, o çıkardı bu kumpas lafını. Kumpas demek AKP'yi affetmektir. Niye yok diyorum, ben 2001 yılında Bahçeli'nin AKP'li olduğunu söyledim. 2011 yılında cezaevinde Perinçek'e sen AKP'lisin dedim. 2010 yılında bir ara dışarı çıktım, Kılıçdaroğlu'nun Güleni olduğunu söyledim. Şimdi, Deniz Baykal ile Kılıçdaroğlu eş başkandır, onların ikisi de AKP'lidir” dedi.