MedyaFaresi MedyaFaresi

Utku Çakırözer: Bakanlık tutuklu gazeteci yok diyemedi

CHP Eskişehir Milletvekili Utku Çakırözer’in, CİMER üzerinden Adalet Bakanlığı’na bir gazete ya da internet sitesinde yazdığı yazılar nedeniyle kaç kişinin tutuklu olduğu yönündeki sorusuna “Ayrı veya özel bir çalışma, araştırma, inceleme ve analiz gerektirdiği” yanıtı verildi.

Eklenme: 08 Eylül 2019 23:42 - Güncelleme: 08 Eylül 2019 22:47

CHP Eskişehir Milletvekili Utku Çakırözer, iktidarın “tutuklu gazeteci yok” sözleri üzerine Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezi üzerinden (CİMER) Adalet Bakanlığı’na “Bir gazetede veya internet sitesinde yayımlanmış yazısı gerekçe gösterilerek kaç kişi yargılanıyor, kaç kişi tutuklu” diye sordu.

Adalet Bakanlığı Adli Sicil ve İstatistik Genel Müdürlüğü’nden verilen yanıtta “İstenilen ayrıntıda veri ayrı veya özel bir çalışma, araştırma, inceleme ve analiz neticesinde oluşturulabilecek türden bir bilgiye yönelik olduğundan dolayı istatistiki bilgi sunulamamaktadır” denildi.

Verilen yanıt üzerine açıklama yapan Utku Çakırözer, “Gazeteciler, yazarlar, çizerler, aydınlar, düşünürler bir köşe yazısından, karikatüründen, paylaştığı bir tweet’ten kolayca, haksız, hukuksuz iddianamelerle yargılanabiliyor, hızla cezalandırılıyor, adaletsiz bir şekilde hapse giriyor.

Bugüne kadar ‘tutuklu gazeteci yok’ ezberi inatla sürdürülüyordu. Şimdi Adalet Bakanlığı ‘tutuklu gazeteci yok’ diyemedi, ‘sayamadık’ dedi. Çünkü ‘yok’ demek rasyonel değil, dünya biliyor ki sadece yazısından dolayı onlarca gazeteci cezaevinde, yüzlercesi yargılanıyor” dedi.