Abone Ol

Uslu: Erdoğan'a Destek Yüzde 45'in Altına İndi

İbrahim Uslu, 'Rakamlar farklı olabilir ama görünen bir şey var: Cumhur İttifakı oy kaybederken muhalafet bloğu oyunu artırmaya devam ediyor' diye konuştu.

Uslu: Erdoğan'a Destek Yüzde 45'in Altına İndi

Siyaset danışmanı ve araştırmacı Dr. İbrahim Uslu, ARTI TVekranlarında yayınlanan Gündem Özel programında Fatih Yapıcı'nın konuğu oldu.

Uslu, son yapılan araştırmalar hakknda bilgi verirken hem iktidar bloğuna hem de Erdoğan'a desteğin "ağır ağır" azaldığnı, hatta Erdoğan'ın artık Cumhurbaşkanlığı seçiminde ilk turda kazanmasına yetecek bir oy oranının bulunmadığını söyledi.

'CUMHUR İTTİFAKI OY KAYBEDERKEN MUHALEFET BLOĞU OYUNU ARTIRMAYA DEVAM EDİYOR'

Geçtiğimiz günlerde İYİ Parti'nin Kemal Kılıçdaroğlu'nun Cumhurbaşkanılığ adaylığını destekleyeceği ve seçimin ikinci tura kalması halinde Kılıçdaroğlu'nun daha önce görülmemiş bir şekilde araştırma şirketlerinin sonuçlarına Erdoğan'ı geçeceği haberlerini "manipülasyon" olarak niteleyen İbrahim Uslu, 2019'daki yerel seçim başarısının hemen ardından muhalefet partilerinin doğrudan Anadolu yollarına düştüğünü belirterek, "Bundan netice de almaya başladılar. Son yapılan araştırmalarda muhalafetle iktidar arasındaki makasın, muhalefet lehine açıldığını gösteriyor.

Yani ulusal ya da uluslararsaı bir kriz altında, siyaset biliminde 'bayrak altında toplanma etkisi' denilen, seçmenlerin güçlü iktidar etrafında kenetlenmesi eğiliminin zayıflamaya başladığını ve insanların muhalefete daha fazla teveccüh etmeye başladığını görüyoruz.

Rakamlar farklı olabilir ama görünen bir şey var: Cumhur İttifakı oy kaybederken muhalafet bloğu oyunu artırmaya devam ediyor. Bu ağır ağır ilerliyor, günde on puan, on beş puan oradan oraya geçiyor şeklinde değil. Dolayısıyla, milleti dinleme, onlara kendilerini anlatma, onlarla birlikte bir siyaset yürütme ve onları dinleme politikası sonuç veriyor." dedi.

'CUMHUR İTTİFAKI'NA OY VERECEĞİNİ SÖYLEYEN 3 KİŞİDEN 1'İ MUTSUZ'

Uslu, "Cumhur İttifakı'na oy vereceğini söyleyen her üç kişiden birinin çeşitli mutsuzlukları var. Aslında onların da bir ayağı dışarıda. Bu mutsuzluklar bir süre daha devam edecek olursa onların arasında da kopmalar beklenebilir. Dolayısıyla böyle bir ivme yakalamışken muhalefetin dönüp Ankara'da olmayan seçimdeki hayali cumhurbaşkanlığı üzerinden bir polemiğe gireceğini düşünmüyorum." ifadelerini kullandı.

'ERDOĞAN'IN DESTEĞİ YÜZDE 45'N ALTINA İNDİ'

Bir önceki Cumhurbaşkanlığı seçiminde Erdoğan'ın ilk turda kazanmasına yetecek kadar desteğinin olduğunu belirten Uslu, buügünkü gelinen noktada, "ilk turda sayın Erdoğan kazanamıyor" diyerek şöyle devam etti:

"Dolayısıyla burada muhalafet birden fazla adayla (seçime) giderse hâlâ Erdoğan birinci turda kazanır diyemiyorum. Niye? Çünkü artık yüzde 45'in altına indi sayın Erdoğan'ın desteği. Dolayısıyla, yüzde 50'yi geçemediği ya da o civarda olmadığı için ilk turda bitmeyecek.

Şimdi ortak adayla çıkarsa muhalefet, ilk turda kazanma şansları var. Ama ortak aday çıkmazsa ikinci tura kalacak yarış. Şu anki veriler üzerinden söylüyorum. 2 yıl sonra ülkenin konjoktürü değişirse onu bilemiyorum. Seçmenin temayüllerini anlamak açısından bu araştırmalar önemli. Yoksa bu bir seçim sonucu tahmini değil; aktörü bilemeden seçim sonucu tahmini yapamazsınız."