Abone Ol

Ürküten Gelişme: Karantinaya Alınan Sınıf Sayısı Artıyor

Öğrenci Veli Derneği, yüz yüze eğitimin 3. haftası ile ilgili açıkladığı raporda karantinaya alınan sınıf sayısının 1630'a çıktığını duyurdu.

Ürküten Gelişme: Karantinaya Alınan Sınıf Sayısı Artıyor

Yüz yüze eğitimin başlaması ile birlikte yeterli önlemlerin alınmaması, aşılama oranının düşüklüğü gibi nedenlerle sınıflar tek tek karantinaya alınıyor.

Öğrenci Veli Derneği'nin hazırladığı 3. hafta raporuna göre son bir haftada 1019 sınıf daha karantinaya alındı. Toplam karantinaya alınan sınıf sayısı 1630'a çıktı.

Öğrenci Veli Derneği’nin hazırladığı raporda, “MEB’in yayımladığı son istatistiklerde, derslik başına düşen öğrenci ortalaması 26 olarak açıklanmıştı. Bu veri üzerinden bir değerlendirme yaptığımızda; alınmayan önlemler nedeniyle en az 40 bin öğrenci yüz yüze eğitime devam edememektedir” denildi.


Raporu düzenledikleri basın açıklamasıyla duyuran Öğrenci Veli Derneği okullardaki durumu “Milli Eğitim Bakanlığı, kapatılan hiçbir okulun olmadığını açıklamıştı. İkinci hafta raporumuzda Ordu Aybastı Fen Lisesi’nin kapatıldığını söylemiştik. Bu bilgi doğrulandı. Bu hafta da Giresun’dan derneğimize ulaşan velilerin verdiği bilgi doğrultusunda; Giresun Şebinkarahisar Fen Lisesi’nin bütün sınıflarının kapatıldığını öğrendik. Giresun Şebinkarahisar Fen Lisesi’ndeki 216 öğrencinin 111’inin pansiyonda kaldığı, 61 öğrenciye pozitif tanısı konulduğu, pansiyonun üst katında pozitif tanısı konulan öğrencilerin pansiyonda kalarak uzaktan eğitime devam ettiği, diğer öğrencilerin de pansiyonda kalmaya devam ettiği bilgisi konusunda yetkilileri acilen açıklama yapmaya çağırıyoruz" talebiyle anlattı.


KARANTİNA LİSTESİ

Raporda il il karantinaya alınan sınıfların bilgisi de artış oranları ile birlikte şu şekilde paylaşıldı:

İSTANBUL: Son bir haftada en az 188 sınıf karantinaya alındı. 2. haftadaki sayının 2 katına ulaşıldı.

İZMİR: En az 143 sınıf daha karantinada. İki katı artış var.

ADANA: Son bir hafta içinde en az 5 sınıf karantinaya alındı.

ANKARA: Yalnızca Çankaya ve Yenimahalle’de en az 50 sınıf karantinada. 2. hafta verilerine göre 2 katına ulaşan bir artış var.

ANTALYA: En az 37 sınıf daha karantinada. Artış 3 katından fazla.


BURSA: En az 91 sınıf daha karantinaya alındı. 7 kat artış var.

ÇANAKKALE: 29 sınıf, 4 yurt odası daha karantinaya alındı. Geçen haftaya göre karantina sayısı 2 katını geçmiş durumda. (15 öğretmen 91 öğrenci pozitif, 5 öğretmen 66 öğrenci temaslı)

EDİRNE: En az 7 sınıf daha karantinaya alındı. Son 2 haftada en az 15’e yükselerek 2 katı aştı.

ERZİNCAN: Yalnızca merkezde en az 25 sınıf karantinaya alındı.

ESKİŞEHİR: En az 25 sınıf karantinaya alındı. Geçen haftaya göre en az 2 kat artış var.