MedyaFaresi MedyaFaresi

Ünlü avukattan genç kadın avukata cinsel saldırı: #öykülerinsesiol

Medyafares.com özel haber- Sosyal medyada #öykülerinsesiol hashtagiyle, @merhabaoyku adlı kullanıcı yaşadığı taciz ve cinsel saldırıyı paylaştı, çok ünlü bir avukatın zorbalığını gözler önüne serdi.

Eklenme: 16 Şubat 2020 23:42 - Güncelleme: 17 Şubat 2020 00:30

İstanbul'da mesleğe yeni başlayan genç kadın avukat, yanında çalıştığı ve babasının da avukatı olan ünlü hukuçunun cinsel saldırısına uğradığını açıkladı.

Sosyal medyada büyük yankı yaratan taciz skandalının göbeğindeki ünlü avukat hakkında başka kadınların da cinsel saldırı şikayetleri olduğu ortaya çıktı.

Sosyal medyada açılan #öykülerinsesiol tagiyle @merhabaoyku adlı kadın avukata destek yağarken, tacizci avukat hakkında İstanbul Barosu Başkanına da çağrılar yapıldı.

İŞTE AVUKAT GENÇ KADININ ANLATTIĞI CİNSEL SALDIRI OLAYININ DETAYLARI

Herkese merhaba ben öykü. istanbul barosu avukatlarından av. m.k.'nın ben ve benim gibi birçok çalışanına cinsel saldırıda bulunduğunu ve tehditlerle bizi şikayetten vazgeçirmeye çalıştığını sizlere anlatacağım.

şu an yapacağım şey umarım daha fazla kadının yapmak zorunda kalmayacağı bir şey olur. babamın avukatı, hukuk öğrencisi olduğum ve de okulumun masraflarını karşılayamadığım için bana iş teklifi yaptı ve çalışmaya başladım.

her şey bu şekilde başladı. kendisi bana babacan tavırlarla yaklaşarak meslekte ilerlemem için bana her şeyi öğreteceğini, gerçek manada avukat olmamı sağlayacağını söyledi ve bir süre sonra ofis işleri dışındaki işleri için beni her yere sürüklemeye başladı.

ilk kez çalıştığım için başlangıçta bunları çalışan olarak yapmam gerektiğini düşündüm. daha sonra bana karşı tavırları değişti ve tacizleri başladı. işi bırakmama, kendisini her yerden engellememe rağmen, sabaha karşı ailemle yaşadığım evin kapısına dayandı.

korkup aşağı indim. beni arabasından inmeme izin vermeyip zorla evine götürdü. kendisine karşı koymama ve açıkça hayır dememe rağmen bana cinsel saldırıda bulundu.

baronun eski başkan adaylarından, paneller ve istanbul barosunda konuşmacı olan, hukuk camiasında sevilen ve sayılan her yerde tanıdığı olan hep bununla övünen cmuk sisteminin kurucusu olarak kendisini tanıtan, patronum olan av. m.k. bana cinsel saldırıda bulundu.

beni daha öğrenciyken mesleğimi yapamaz hale getirmekle, rezil etmekle, bana kimsenin inanmayacağı, inansa da güçlü olduğu için kendisine bir şey yapılamayacağını söyleyerek tehdit etti.

30 yıllık ceza avukatı karşısında kimsenin bana inanmayacağını yanımda kimsenin durmayacağını düşünerek hiçbir yere başvuramadım.

zaten av. m.k. her yerde adamı olduğundan ve ona ne devletin ne de baronun bir şey yapamayacağından, hakimlerden savcılardan daha zeki olduğundan, herkesin bir açığını bildiğinden sürekli bahsediyordu.

telefonumu saklayıp kapıyı üzerime kilitleyip beni o halde bırakıp cmk görevine gitti. yapabildiğim tek şey ofiste saatlerce ağlamak oldu, kimseyi arayamadım bile. sınavım olduğu için aklıma gelen tek şey okula gitmekti ve ağlayarak sınavıma girdim. çaresizdim.

saldırı sonrasında tehditler devam etti. psikolojik rahatsızlıklarım başladı artık kaldıramıyorum dayanamıyorum. beni saldırı sonrasında da bir ceza hukuku etkinliğine davet etme cesaretini bile gösterdi. yanında çalışan stajyere ve avukata beni aratmaya devam etti.

tacizleri halen devam ediyor. beni tehdit ediyor. av. m.k.’nın cinsel saldırısının yalnızca bana olmadığını ofisindeki birçok kadın çalışana bunu yaptığını, senelerdir bu cinsel tacizleri ve saldırıları sürdürdüğünü öğrendim.

av. mk'nın başka çalışanlarına da cinsel saldırıda bulunduğunu tesadüfen karşılaştığım eski çalışana sana bir şey anlatacağım demem üzerine direkt "taciz mi etti" demesi ile birçok kişi olduğumuzu fark ettik.

herkes benim gibi av m.k.'dan korkuyor. hepimizi tüm türkiye’de tanıdıkları olduğu, ceza hukukunu çok iyi bildiği için kavga etmeyi çok iyi bildiğini asla delil bırakmadığını sürekli olarak beyan ettiği için kimsenin şikayet etmeye cesaret edemediğini fark ettik.

lütfen yanımızda olun, benim gibi patronunun cinsel saldırılarına maruz bırakılan tüm kadınlar, bunu birlikte durduralım. daha fazla öykü olmasın. kim bilir kaç kişiye daha saldırdı. eminim, o bürodan yolu geçen birçok kadın av mk’nın taciz ve saldırılarına maruz kaldı.

lütfen kendinizi ve beni yalnız bırakmayın. ben sizlerin de yaşadıklarını anlatacağı inancıyla bunları yazabiliyorum. benim gibi bu cinsel saldırılara maruz bırakılan başka öykü’ler olduğunu biliyorum.

av m.k. kendi oğlunu bıçakla öldürmeye çalışmış bir insan. 30 yıllık ceza avukatı, eşlerine şiddet uygulamış ve ölüm tehditlerinde bulunmuş ve bulunmaya devam eden bir adam.

can güvenliğimden endişe ediyorum. arkamda durabilecek sizlerden başka kimsem yok. lütfen sessiz kalmak istemiyorum. ölmek istemiyorum. lütfen sesimi herkese duyurun! artık daha fazla öykü olmasın.

SOSYAL MEDYADA TEPKİ YAĞDI

Taciz olayına konu olan güçlü ve ünlü avukatla ilgili işlem yapılması için İstanbul Barosuna yoğun tepkiler geldi. Baro Başkanı Mehmet Durakoğlu sosyal medya hesabından konuyla ilgili açıklama yaptı.

Av. Mehmet Durakoğlu'nun açıklaması şöyle:

Şikayetler hakkında soruşturma açıldı. Yapılan soruşturma sonuçlandırıldı ve disiplin kuruluna sevkedildi. Öykü’nün anlatımı için de re’sen soruşturma açılacaktır. Burası İstanbul Barosu... Burada bu tür olguların görmezden gelinmesi söz konusu olamaz.

Sosyal medyada avukatlardan da tacizci avukata büyük tepki var:

AvukatHanım @kardelenyarli

Fail olduğu iddia edilen Avukat M.K'yi -Aslında ben hukukçu olarak objektif bakmaya çalısıyorum.- bir bakıs acısıyla alttan alta savunan kadın meslektas da gördüm grupta az evvel. Vay be ne avukatmıs su beyefendi! Ama biz her seye rağmen Öykü'nün sesi olacağız #öykülerinsesiol

Av. Semih ÇAKIR @avsemihcakir

Daha önce de hakkında benzer şikayetler olan bu şahıs neden ve kimler tarafından korunuyor? Mesleğin ismini kullanarak ve sistematik bir biçimde eylemlerine devam eden bu şahsa karşı bir yaptırım uygulanana kadar takipte olmaya devam edeceğiz. #ÖykülerinSesiOl #istbarosu

Büşra Cebeci @nojnest

Şimdi Öykü'nün yanında durmazsak o 30 yıllık tacizci avukat karşısında belki de tacizcilikle suçlanacak Öykü. Öykü ilk değil, sesinizi çıkarmazsanız Öykü son da olmayacak. Kim bilir kaç kadın "Eli kolu uzun, mesleğimi yapamam" diyerek korkup sustu. Öykü susmadı, siz de susmayın. 

Mert Yaşar @mert_yasar

Mehmet Durakoğlu başkan olduğu sürece İstanbul Barosu’nun avukatlara yönelik zorbalık ve cinsel taciz olaylarına ses çıkarmayacağından eminim. Bu, Durakoğlu’nun duruşuna ses çıkarmayan, yönetim kurulu, merkez ve komisyonlardaki kadın yöneticilerin de ayıbıdır. #öykülerinsesiol


Rosa Kadın Derneği @rosakadinderne1

Cinsel saldırıya uğrayan Öykü'nün yanındayız.Tacizci avukat hakkında acil eyleme geç ! #ÖykülerinSesiOl @istanbulbaro
@istbaroihm @ISTsozlesmesi @kadinkoalisyonu @KBGuclu @cs_mucadele @Kadavist @MorDayanisma @feministavukatt @feministgundem @tkdfederasyon @tjaistanbull