MedyaFaresi MedyaFaresi

Ümmü'nün Sessiz Yardım Çığlığı! O İşaret Ne Anlama Geliyor?

Ünlü fenomen Ümmü Seif ne demek istedi? Çektiği son videodaki el hareketi Türkiye ve dünyada trend listesine girdi

Eklenme: 13 Ocak 2021 08:49 - Güncelleme: 13 Ocak 2021 09:15

Ünlü YouTuber Ümmü Seif'in yayınladığı bir videoda yaptığı el işareti, "Bir grup tarafından kaçırıldığını ima ederek polisten yardım istiyor" şeklinde yorumlandı.

Video kısa sürede trendler listesine girdi.

Sosyal paylaşım sitesi Youtube'de çektiği videolar ile 5 milyon aboneye ulaşan Ümmü Seif, paylaştığı son video ile Türkiye dahil pek çok ülkede trend listesine girdi.

İŞTE O VİDEO

YARDIM ÇAĞRISINDA MI BULUNDU?

Videosunda artık çocuklarına vakit ayırmak istediğini ve kanalı bırakacağını söyleyen Ümmü Seif'in 30 saniyelik videonun sonunda yaptığı el işareti takipçileri tarafından bir yardım isteği olarak algılandı.

Görüntülerde, kadına karşı şiddetle mücadele kapsamında dünyanın her yerinde aynı anlama gelen bir el işaretini kullanıp bilinçli şekilde mesaj veren YouTuber, içeriğine “Kanalımdaki son video” başlığını attı. Konunun Türkiye’de gündem olmasına neden olan gelişme ise kendisinin İstanbul’da yaşadığının söylenmesi ve Türk polisinden yardım çağrısında bulunması oldu. Haber siteleri aracılığı ile hızla Türkiye’de duyulan video, böylece Trendlerde ilk sıraya yükselip gündeme girdi.

YouTuber Ümmü Seif’ten “Şiddete uğruyorum, lütfen yardım et” çağrısı ve videoda söyledikleri şu şekilde:

“YouTube’da güzel günler geçirdim, hayatımdaki en güzel iki seneydi. (El işareti yapıyor) Şimdi YouTube’u terk etme zamanım geldi. Bir daha video yüklemeyeceğim, bay.”

Videoyu paylaşan ya da yorumlayan kullanıcıların bir kısmına göre Ümmü Seif, toplumsal bir mesaj vererek viral olma çabası taşıyor. Aslında dünyanın hemen her yerinde, böylesine hassas konuların alet edildiği viral olma çabalarına zaman zaman şahit oluyoruz. Örneğin geçtiğimiz yıl gerçekleşen İzmir Depremi ardından bir TikTok fenomeni tarafından, sözde enkaz altında kalıp depremzedeleri canlandırdığı videolar paylaşması gibi. Ancak kadına şiddet sorununun, bu seviyeye gelen bir içerik üreticisi tarafından kullanılması iddiası, şimdilik son derece boş görünüyor.