Abone Ol

TYS ve PEN'den, Soner Yalçın'a Yaşar Kemal tepkisi!

Türkiye Yazarlar Sendikası ve PEN Türkiye’den, gazeteci Soner Yalçın’ın Sözcü gazetesinde yayınlanan 19 Haziran tarihli ve "Ahlâk Davası" başlıklı köşe yazısında, yazar Yaşar Kemal için, "Yaşar Kemal şahsına yararı olmayan hiçbir şeyle ilgilenmedi maalesef" sözlerine karşı açıklama yayımladı.

TYS ve PEN'den, Soner Yalçın'a Yaşar Kemal tepkisi!

Yalçın’ın, TYS Sendikası kurucu genel başkanı Yaşar Kemal hakkında haksız bir değerlendirme yaptığına değinilen açıklamada, "Yaşar Kemal, 'Zulmün artsın' diyerek zalime karşı durmuş, susmamış, yılmamış, sözünü hep söylemiştir" denildi.

Yaşar Kemal hep yaşayacaktır

TYS ve PEN Türkiye tarafından kaleme alınan metnin tamamı şöyle:

"Yaşar Kemal, Kürt sorunu, Ermeni sorunu, demokrasi, özgürlük gibi ülkenin temel sorunlarında, çağının tanığı olmanın yanında sanığı da olmaktan çekinmeyerek cesurca gerçeğin, haklının, mazlumun yanında, ezilenden, sömürülenden, kırımlara uğrayanın, dili, kültürü yasaklananın, tehcir edilenin, öldürülenin, sürgüne gönderilenin, devletin sopası başından eksik edilmeyenin yanında safını belirlemiştir.

'Zulmün artsın' diyerek zalime karşı durmuş, susmamış, yılmamış sözünü hep söylemiştir.

Yaşar Kemal yaşamı boyunca, örgütlü mücadelenin içinde yer almış, 12 Mart darbesi ile ülkemizin içine düşürüldüğü karanlığa karşı, yazarların emeğinin korunması, tam bir söz ve yazı özgürlüğünün gerçekleştirilmesi ve korunması için her türlü yasal mücadeleyi sürdürmek amacıyla kurulan Türkiye Yazarlar Sendikası'nın kurucu genel başkanı olmuştur.

Yaşar Kemal Türkiye PEN Yazarlar Derneği'nin ilk genel başkanıdır. 12 Eylül faşizminde tüm dernekler kapatıldıktan sonra PEN Türkiye’nin yeniden hayata dönmesini sağlayandır.

1960'lı yıllarda, TİP'nin Genel yönetim ve Merkez Yönetim Kurulu üyesi olmuş, radyoda parti sözcüsü olarak konuşmuştur. Mahalle mahalle, kahve kahve dolaşıp Türkiye İşçi Partisi'ni anlatmıştır.

Aydınlar Dilekçesinin dinamolarındandır

İnsanlığın yüzkarası olan F Tipi cezaevlerine karşı en cesur sesi yükseltmiş, açlık grevlerine son verilmesi için en büyük mücadeleyi vermiş isimdir.

Reklamını yapmadan, böbürlenmeden, kimselere belli etmeden, hapishanelerde çürüyen aydınlara, haksız yargılananlara her daim el uzatmış insandır.

Yaşar Kemal, 'namuslu bir hayat yaşamış' gerçek bir aydınımızdır.

Edebiyatımızın evrensel sesi Yaşar Kemal yaşamıyla, yapıtlarıyla hep yaşayacaktır."

Soner Yalçın ne demişti?

Soner Yalçın, Sözcü Gazetesi’nde bugün yayımlanan "Ahlâk Davası" başlıklı yazısında, tutuklu gazeteci Barış Pehlivan’ın 2011’de Yaşar Kemal ile bir röportaj yapmak istediğinden ancak Kemal’in hasta olduğu yönünde yanıt aldığını anlattı.

O dönem tutuklu olan Soner Yalçın ise koğuşta günlük gazeteleri okurken gördüklerinden bahsederek "Gazetelerde Yaşar Kemal’in kahkaha atarken fotoğrafları vardı" diyor ve yazının sonunda şu ifadeleri kullandı:

"Yaşar Kemal 'Büyük Subay' ödülünü alırken Fransa, Suriye ve Libya’yı bombalıyordu.

Jean Paul Sartre, 'Entelektüel kendisini ilgilendirmeyen şeylere burnunu sokan insandır' der.

Yaşar Kemal, şahsına yararı olmayan hiçbir şeyle ilgilenmedi maalesef…"