MedyaFaresi MedyaFaresi

TV8'den Zuhal Topal ve Yemekteyiz açıklaması

"Zuhal Topal'la Sofrada" adlı programın, TV8'de yayınlanan "Yemekteyiz"e taklit denecek kadar benzediği iddiası ve 'fikir hırsızlığı' davasına ilişkin FOX TV'den açıklama gelmiş ve kamuoyuna 'bilirkişi raporu' olarak yansıyan belgenin gerçeği yansıtmadığı belirtilmişti.

Eklenme: 11 Aralık 2019 15:19 - Güncelleme: 11 Aralık 2019 15:47

"Zuhal Topal'la Sofrada" adlı programın, Seda Sayan'ın sunumuyla Acun Ilıcalı'nın sahibi olduğu TV8'de yayınlanan "Yemekteyiz"e taklit denecek kadar benzediği iddiası ve 'fikir hırsızlığı' davasına ilişkin FOX TV'den açıklama gelmiş ve kamuoyuna 'bilirkişi raporu' olarak yansıyan belgenin gerçeği yansıtmadığı belirtilmişti.

TV8 kanalı, söz konusu açıklamaya yanıt verirken, format hırsızlığını ortaya koyan rapor bir hazırlandığını savundu.

İşte o video...

TV8'den yapılan açıklama şöyle:

"Fox TV’nin önceki günkü ana haber yayınında “Yemekteyiz” formatının çalınmasıyla ilgili kamuoyunu yanıltmaya yönelik bir açıklamaya yer verilmiştir. Bu yayın 'minareyi çalan kılıfını hazırlar' misali, yapılan format hırsızlığını meşrulaştırma çabasıdır. Bu nedenle kamuoyunu söz konusu meseleyle ilgili yeniden bilgilendirme gereği doğmuştur.

FOX'tan son dakika Zuhal Topal açıklaması

1- TV8’de yayınlanmakta olan “Yemekteyiz” formatı, Fox TV tarafından tamamen çalınarak “Zuhal Topal’la Sofrada” adıyla kopyalanmıştır.

2- Söz konusu kanal , tüm dünyada 40 farklı ülkede, Türkiye’de ise 10 yıldır yayınlanmakta olan “Yemekteyiz” formatının kopyasına “Momsters” (Zuhal Topal’la Sofrada) adını vererek özgün bir program havası yaratmak istemektedir. Bu alenen fikir hırsızlığıdır.

3- Fox TV, söz konusu açıklamasında “Momsters” (Zuhal Topal’la Sofrada) programının format sahibini Global Telif Hakları Yapımcılık Tic. A.Ş. olarak göstererek doğru olmayan bir beyanda bulunmaktadır. Bahsi geçen firmanın yetkilileri ise format sahibinin kendileri olmadığını sadece dağıtıcısı olduklarını açıklamışlardır.

4- Yine Fox TV yayınında, format hırsızlığını ortaya koyan raporu hazırlayan Emrah Dönmez’in Işık Üniversitesi’nde görev yapmadığı iddia edilmiştir. Bu iddia da kesinlikle gerçek dışıdır. Çünkü Emrah Dönmez, raporu hazırladığı tarihte Işık Üniversitesi’nde görev yapmaktaydı.

5- Fox TV’nin ilgisiz detayları ön plana çıkararak kamuoyunu gerçeklerden uzaklaştırma çabalarını kınıyoruz. Takdiri siz seyircilerimize bırakıyoruz."

FOX'TAN YAPILAN AÇIKLAMA NEYDİ?