Abone Ol

Türkiye'de korkutan yıldırımlar!

Siirt'in Baykan ilçesinde, yağmurdan korunmak için ağacın altına sığınan iki kişi yıldırım isabet etmesi sonucu yaralandı.

Türkiye'de korkutan yıldırımlar!

Alınan bilgiye göre, Baykan'ın Yarımca köyünde hayvanlarını otlatmaya çıkan Yasin Deveboylu (17) ile kardeşi Songül Deveboylu (12) şiddetli yağış nedeniyle ağaca sığındı.

Bulundukları alana yıldırım düşmesi sonucu yaralanan iki kardeş, 112 Acil Servis ekiplerince Baykan Devlet Hastanesine kaldırıldı.

Durumlarının ağır olduğu öğrenilen yaralılar, burada yapılan ilk müdahalenin ardından Siirt Devlet Hastanesine sevk edildi.

Aksaray’da üzerine yıldırım düşen bir caminin minaresi kısmen yıkıldı.
Olay, dün akşam saatlerinde merkeze bağlı Tatlıca köyünde meydana geldi. Edinilen bilgiye göre, dün akşam saatlerinde başlayan sağanak yağış nedeniyle Tatlıca köy camisinin minaresine yıldırım düştü. Akşam namazına dakikalar kala yaşanan olayda minareye düşen yıldırım minarenin üst kısmını yıkarken, o sırada cemaatin cami içinde olması büyük bir faciayı önledi. Ölen ya da yaralananın olmadığı olayda camide büyük çapta maddi hasar meydana geldi. Düşen minarenin taşları caminin çatısını da deldi. Minarenin üst kısmının caminin bahçesine düşmesi sonucu korkuluklarda yıkıldı.

Türkiye'de korkutan yıldırımlar! - Resim: 1

Yaşanan olayı anlatan Tatlıca Köy Muhtarı Osman Çanta (40), yıldırımın büyük bir gürültü ile düştüğünü belirterek, "Dün akşam ezanına 15 dakika falan vardı. Birden hava bulandı ve karardı. Yıldırım, şimşek derken 2 yıldırım düştü. Biri köyün dışında yakın bir yerlere düştü, 2'incisi çok şiddetli bir şekilde minareye düştü. Ben de yakınlardaydım. Şiddetli bir şekilde ses geldi. Ben 3-5 dakikalığına bir şok geçirdim, kendimi kaybettim yani. Zaten direk buraya koştum. Burada cemaatimiz her zaman buralarda caminin bahçesinde vakti beklerlerdi. Ben o korkuyla direk buraya koştum. Kimsenin olmadığını gördüm. Şükür yani, maddi hasarımız var. Ama can kaybı olmadı ona şükrediyoruz. Yıkılan minarenin taş parçaları 50-60 metre uzaklığa düştü. Minaremizde yıkıldı. Yetkililerden destek bekliyoruz" dedi.

Vatandaşlardan Savaş Demir (37) ise, "Hava bulandı, şimşek çakmaya başladı birkaç sefer. Yalnız bir yere düştüğü belliydi. Biri köy dışına düştü, diğeri de minaremize isabet etti. Bu nedenle camimizde hasar yaşandı. Bu hasarında yetkili mercilerden yardım talep ediyoruz" dedi