Abone Ol

Türkiye İtalya'daki Libya zirvesini neden terk ettİ?

Libya’da eski Lider Muammer Kaddafi’nin ardından farklı bölgeleri yöneten farklı gruplar ortaya çıkmıştı. Bu grupların tekrar birleştirilmesi ve ülkenin yeni yönetiminin seçilmesi amacıyla yapılan toplantıyı Türkiye terk etti.

Türkiye İtalya'daki Libya zirvesini neden terk ettİ?

Libya’da, eski Lider Muammer Kaddafi’nin devrilmesinin ardından yönetimi, farklı bölgeleri kontrol eden grupların eline geçti. Bu farklı grupları biraraya getirip, Libya’da önümüzdeki yıl seçimler yapılması ve ülkenin yeni yönetime devredilmesini sağlamak üzere İtalya, Palermo’da, pek çok ülkenin katıldığı bir zirve toplantısı düzenledi.

Ancak Türkiye'nin de Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay tarafından, üst düzeyde temsil edildiği zirve toplantısında, İtalyanlar “zirve içinde zirve” yapmaya kalkınca, Türkiye'nin tepkisiyle karşılaştı. İtalyanlar, sabah düzenlenen ve “gayrı resmi” olduğu açıklanan mini toplantıya Türkiye'yi çağırmayınca, Oktay tüm zirveyi terketme kararı aldı.

TÜRKİYE'NİN DAVET EDİLMEDİĞİ TOPLANTIDA SİSİ DE VAR, MEDVEYEV DE, AB DE…

Sözcü'den Zeynep GÜRCANLI'nın haberine göre, Palermo'daki “zirve içinde zirve” niteliğine bürünen ve sabah saatlerinde gerçekleştirilen “gayrı resmi” toplantıya Türkiye'nin davet edilmemesine, Libya'daki savaşçı fraksiyonlardan birinin liderinin talebi neden oldu.

Libya'da BM tarafından resmen tanınan geçici hükümet, ülkenin tümünü değil, sadece kuzey batısını kontrol ediyor. Türkiye'nin de tanıdığı bu hükümette başbakanlığı Fayez Al Sarraj yürütüyor.

Libya'nın kuzeydoğusu ise Halifa Haftar adlı komutanın güçleri tarafından kontrol ediliyor.

Palermo'daki zirvede amaç, tarafları biraraya getirerek, tüm ülkede önümüzdeki yıl içinde seçimleri yapmak için gerekli siyasi ortamı yaratmak olarak belirlenmişti.

Ancak ülkenin kuzeydoğu kıyılarını kontrol eden Haftar, Türkiye ve Katar'la “aynı masaya oturmak istemediğini” bildirince, İtalyanlar sürpriz bir kararla zirve marjında “gayrı resmi bir mini toplantı” yapmaya karar verdiler.

Türkiye'nin davet edilmediği bu “gayrı resmi mini zirvede”, Libya'yı kontrol eden iki önemli gücün lideri, geçici Başbakan Sarraj ile Halifa Haftar birararaya geldi. İtalya Başbakanı Guiseppe Conte'nin evsahipliğini yaptığı bu “gayrı resmi mini zirveye”, Mısır Cumhurbaşkanı Abdül Fettah Sisi, Rusya Başbakanı Dimitri Medvedev, BM temsilcisi Ghassan Samale, AB Konseyi Başkanı Donald Tusk ve Fransa Dışişleri Bakanı Jean-Ives Le Drian katıldı.

TÜRKİYE ZİRVEYİ TERKETTİ

Türkiye'nin bu “gayrı resmi” mini zirveye dahil edilmemesi üzerine ise, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay başkanlığını Türk heyeti, zirve toplantısını terketme kararı aldı.