Abone Ol

Türk Telekom borçlar karşılığı bankalara mı devrediliyor?

Bloomberg’ün konuya yakın beş kaynağına dayandırdığı habere göre Otaş’a kredi veren bankalar ve diğer taraflar yaklaşık 4,75 milyar dolarlık kredinin çözümü için İstanbul’da bir araya gelecek

Türk Telekom borçlar karşılığı bankalara mı devrediliyor?

Yapılacak toplantıya bankalar, hükümetten yetkililer, hukuk firmaları ve danışmanlık firmaları katılacak.

Toplantıda, Otaş’a ait yüzde 55 Türk Telekom hissesinin bankaların ortaklığında kurulacak yeni bir şirkete devredilmesine yönelik bir plan görüşülecek. Plana göre yeni şirkette bankalar, kredideki payları oranda hisseye sahip olacak.

Otaş’a verilen kredide Akbank yaklaşık 1,5 milyar dolar, Garanti 1 milyar dolar, İş Bankası ise 500 milyon dolar paya sahip.

Otaş’tan konuya ilişkin herhangi bir açıklama yapılmadı.

Türk Telekom’un Kamuyu Aydınlatma Platformu’na (KAP) gönderdiği açıklamadaysa şirkete resmi bir bilgilendirme yapılmadığı belirtildi.

Türk Telekom'dan KAP'a yapılan açıklama şöyle:

"Bazı basın ve yayın organlarında çıkan haberlerde tarafların, hissedarlarımızdan Ojer Telekomünikasyon A.Ş. (OTAŞ)'nin bazı bankalara olan borçlarının yeniden yapılandırılması ile ilgili planı görüşeceğinden bahsedilmektedir.

Mevcut durumda, süreç ve/veya planın neticesi ile ilgili Şirketimiz Türk Telekomünikasyon A.Ş.'ye herhangi bir resmi bildirim yapılmamıştır. Bu konuda Şirketimize resmi bir bildirim yapılması durumunda ilgili mevzuat kapsamında kamuoyu ivedilikle bilgilendirilecektir."