MedyaFaresi MedyaFaresi

Türk Hemşireler Derneği'nden Bakan Koca'ya tepki

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ve Türk Hemşireler Derneği sosyal medya üzerinden karşılıklı paylaşımlarla birbirlerine sitem etti. Hemşireler yaptığı açıklamada, "Sağlık Bakanlığının 'hekim bakanlığı' olarak anıldığı doğrudur" sözleriyle Sağlık Bakanlığı'na tepki gösterdi.

Eklenme: 08 Ağustos 2020 21:02 - Güncelleme: 08 Ağustos 2020 21:08

Bakan Koca’nın sosyal medya hesabı üzerinde yaptığı paylaşımda “Hekimlerimizle, sağlık sistemimizle gurur duyalım" demesi sağlık çalışanlarının tepkisine neden olmuştu.  Bunun üzerine “Bakan Koca Özür Dile' etiketi kısa sürede sosyal medyanın gündemine yerleşti. 

Koca'dan hemşirelere: Hakkımda özür dile kampanyası başlattığınız doğru mu?

Twitter’ da gösterilen tepkiden sonra Bakan Koca bir paylaşım daha yaptı ve şu ifadeleri kullandı: “Değerli hemşireler. 38 sağlık branşından arkadaşlarım. Sky News kanalının salgınla mücadeledeki başarımızı anlatan haberinden söz ederken, “Hekimlerimizle, sağlık sistemimizle gurur duyalım.” şeklindeki cümlem sebebiyle, bugün hakkımda özür dile kampanyası başlattığınız doğru mu?”

Türk Hemşireler Derneği, Fahrettin Koca’nın yapmış olduğu paylaşıma ve kendilerine yöneltilen soruya şu ifadelerle yanıt verdi:

-Sağlık hizmetinin bir ekip işi olduğu ancak hastanelerde, aile sağlığı merkezlerinde ve diğer sağlık kurumlarında Sağlık Bakanlığının 'hekim bakanlığı' olarak anıldığı doğrudur.

-200.000’e yakın meslektaşımızın temsilcisi olarak, göreve geldiğiniz ilk günden başlayarak, defalarca randevu talep etmemize rağmen sizden halen randevu alamadığımız doğrudur.

-Pandemi öncesinde de olduğu gibi, sürecin ilk günlerinden bu yana toplumumuza daha nitelikli bakım sunmak için bakanlığımıza yönelik iş birliği çağrılarımızın karşılıksız kaldığı doğrudur.

-Pandemi süreci boyunca, meslektaşlarımızın yaşadığı sorunlara ve sağlık hizmet sunumunda yaşanan sıkıntılara yönelik 7 tane rapor hazırladığımız, bu raporu Bakanlığımız başta olmak üzere ilgili mercilere sunduğumuz ancak bu raporların hiçbirine yönelik geri bildirim almadığımız doğrudur.

-Pandemi sürecinde sağlık sistemini sırtlamamıza rağmen hemşirelik günü dışında adımızın anılmadığı doğrudur. Bel kemiğini oluşturduğumuz sağlık hizmet sunumunda, toplum sağlığına, bizlere ve uygulamalarımıza yönelik kararların bizsiz alındığı doğrudur.

-Sayın Bakanım, biz istemeden verileceği açıklanan, ancak ne vaatleri ne de emeklerimizi karşılayan, halkımızın gözünde ek para aldığımız algısına yol açan adaletsiz ek ödemelerin, motivasyonumuzu yerle bir ettiği doğrudur.

-Pek çoğumuzun iş güvencesi olmadan, pek çok özlük hakkından mahrum süresiz sözleşmeli çalıştırıldığı doğrudur.

-Maaşlarımızın açlık sınırının hemen üstünde yoksulluk sınırının oldukça altında olduğu doğrudur.

-Bizler eğitim, uygulama, yönetim ve özlük haklarımıza yönelik sorunlarımıza çözüm istiyor, çözüm bekliyoruz. Her bir soruna yönelik tespitlerimiz ve çözüm önerilerimiz var, çözüm için çalışma isteğimiz ve gücümüz var. Bu sefer siz sordunuz, biz cevapladık dolayısıyla sesimizin yine boşlukta kaybolmayacağını umuyor, iş birliği teklifimizi yineliyoruz”