Abone Ol

Türk dizilerinin yasaklanması emrini Suudi Prens vermiş

ABD basınına konuşan Suudi yetkililer, Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman'ın Orta Doğu'da Türk dizilerine karşı uyguladığı ambargonun Türkiye'ye bir mesaj olduğunu söyledi.

Türk dizilerinin yasaklanması emrini Suudi Prens vermiş

Wall Street Journal gazetesine konuşan Suudi yetkililer, 'yolsuzluk operasyonu' ile MBC kanalının yönetimini fiilen devralan Muhammed bin Selman’ın bu kararıyla Türkiye’ye bir mesaj vermek istediğini belirtti.

Selman’ın yasak kararının altında, Türkiye’nin Katar’a desteğinin yattığı belirtildi. Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) başta olmak üzere Körfez ülkeleri Katar’a Haziran 2017’den itibariyle ekonomik ambargo uygularken, Ankara yönetimi Katar’ın müttefiki olmaya devam edeceğini belirterek ambargoyu kınamıştı.

WSJ'ye konuşan Suudi yetkililer ayrıca, Veliaht Prensin, fiili olarak el koyduğu inşaat şirketlerine, yatırımlarını geçen Ekim ayında açıkladığı 500 milyar dolarlık NEOM projesine aktarmaları direktifini verdiğini belirtti.

MBC bünyesinde bugüne dek hangi Türk dizileri gösterildi?
MBC, bugüne dek onlarca Türk dizisini Suudi izleyicilerle buluşturdu. Gümüş ile başlayan serüven 2009'da başrollerini Tuba Büyüküstün ve Murat Yıldırım'ın paylaştığı "Asi" dizisiyle sürdü. MBC Group'un o dönem Büyüküstün ile yaptığı canlı yayın reyting rekoru kırdı. Grup bünyesinde bugüne dek şu diziler gösterildi:

Kara Sevda
Kara Para Aşk
Kiralık Aşk
Öyle Bir Geçer Zaman Ki
Aşk - Memnu
Muhteşem Yüzyıl
Umutsuz Ev Kadınları
Yaprak Dökümü
Ezel
Asi
Asmalı Konak
Çemberimde Gül Oya
Ihlamurlar Altında
Son
Eve Düşen Yıldırım
Kiraz Mevsimi
Merhamet
Güneşin Kızları
Gümüş
Gönülçelen
A.Ş.K
Vatanım Sensin
İstanbullu Gelin