Abone Ol

TÜRGEV Eski Başkanına Dava Üstüne Dava: Büyü Yapıldı

Eski TÜRGEV Başkanı Ahmet Ergün “Unutkanlık başladı” diyerek bazı yetkilerini Sibel Ergün’ün üzerine geçirdi. Bu kapsamda Sibel Ergün’ün imzasıyla 20 milyon liralık borç ona kaldı. Ancak Sibel Ergün’e, Ahmet Ergün’ün ilk eşinden olan çocukları tarafından davalar açılmaya başlandı. Bu süreci Sibel Ergün’ün açtığı davalar izledi.

TÜRGEV Eski Başkanına Dava Üstüne Dava: Büyü Yapıldı

Eski TÜRGEV Başkanı Ahmet Ergün “Unutkanlık başladı” diyerek bazı yetkilerini Sibel Ergün’ün üzerine geçirdi. Bu kapsamda 20 milyon liralık borç Sibel Ergün’e kalırken. Ancak Sibel Ergün’e, Ahmet Ergün’ün ilk eşinden olan çocukları tarafından davalar açılmaya başlandı. İkinci eş Sibel Ergün’ün de Ahmet Ergün’le davalık olduğu ortaya çıktı.

Cumhuriyet’in haberine göre, Ergün, dört çocuk sahibi olduğu Meliha Ergün’den boşanarak bir süre dini nikâhla yaşadığı Sibel Ergün ile 2015 yılında resmi nikâhla evlendi. Ahmet Ergün, evlenmelerinin ardından kısa bir süre sonra “unutkanlık şikâyetleri başladığı” gerekçesiyle eşine tam imza yetkisi verebilmek için vesayet davası açtı. Akıl sağlığının iyi olmadığına ilişkin rapor almak istedi. Ancak Ahmet Ergün’ün akıl sağlığının “yerinde” olduğu belirtildi. 2017 yılının ocak ayında ise Ahmet Ergün, yüzde 50 ortağı olduğu Belen İnşaat Şirketi’nin kayıtlı taşınmazlarının ruhsat alımı ve belediyelere ilişik işlemlerden doğan 20 milyon lira borcu, beş yıl içerisinde kuracağı yeni şirket üzerinden ödeyeceğini taahhüt ettiği bir sözleşmeyi eşi Sibel Ergün ile imzaladı.

Sözleşmede Sibel Ergün’ün de Ahmet Ergün’ün borçlarını üstlendiği yazdı. Ahmet Ergün aynı yıl Belen Şirketi üzerindeki tüm hisselerini ve şirket üzerinden edindiği varlıkları Hasan Dağcı’ya devrederek Belen Şirketi yönetim kurulu üyeliğinden istifa etti.  

Aradan bir süre geçtikten sonra Sibel Ergün “mağdur edildiğini” gerekçe göstererek söz konusu devirlere ilişkin dava açtı. 8. Asliye Hukuk Mahkemesi’ndeki davanın 4 Şubat 2022 tarihinde ara duruşması görüldü. 8 Şubat 2022 tarihinde verilen ara kararda ise Belen AŞ’nin de hisse sahibi olduğu şirketlerin mallarına ilişkin ihtiyadi tedbir kararı verildi.

Bu kapsamda Hasan Dağcı, Ahmet Ergün, Şeref Cengiz’in ortaklığı olan dev şirketler ve Türkiye’nin en kıymetli maden ocaklarına sahip Ahen Maden AŞ ve Eti Bakır AŞ hisseleri üzerinde ihtiyati tedbir kararı verildi. Belen İnşaat’ın kamudan aldığı ve yapımı hâlâ devam eden projeler bulunuyor.

Hakkında “mirası eksiltme” davası açılan Sibel Ergün’ün ayrıca İstanbul Anadolu 4. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açtığı bir dolandırıcılık davası da mevcut.