MedyaFaresi MedyaFaresi

TSK’nın Anıtkabir fotoğrafı Ali Erbaş’a mesaj değilmiş

Hürriyet yazarı Ahmet Hakan bugünkü köşesinde, Milli Savunma Bakanlığı'nın paylaştığı Anıtkabir görselinin cuma hutbesindeki Atatürk'e lanet okuyan Dİyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş'a bir gönderme olarak değerlendirilmesiyle ilgili kendisine yaptığı açıklamaya yer verdi.

Eklenme: 30 Temmuz 2020 10:04 - Güncelleme: 30 Temmuz 2020 11:11

Ahmet Hakan bugünkü köşesinde, Milli Savunma Bakanlığı'nın paylaştığı Anıtkabir görselinin cuma hutbesindeki sözleriyle Atatürk'e lanet okuduğu yönünde eleştirilern Dİyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş'a bir gönderme olarak değerlendirilmesiyle ilgili kendisine yaptığı açıklamaya yer verdi.

TSK'dan söz konusu gündem için yapılan açıklama şöyle:

“26 Temmuz 2020 tarihinde Genelkurmay Başkanlığı Instagram hesabında yayımlanan 1891 görsel içerisindeki bir fotoğraf, gündemdeki bazı konularla ilişkilendirilerek, maksadı aşan ve TSK’yı bir tartışma ortamına çekmeyi hedefleyen yorumlar olarak değerlendirilmelidir.

Söz konusu fotoğraf, TSK’nın değişik birimlerinde yürütülen eğitim, tatbikat, operasyon, tören gibi faaliyetleri yansıtan ve yayın planı BİR AY ÖNCEDEN belirlenen rutin fotoğraflardan biridir. Bu ve benzeri fotoğrafları gündeme ilişkin konularda mesaj aracı gibi algılamak veya bu şekilde yorumlamak zorlama bir yaklaşımdan ibarettir.

Her türlü arazi ve hava şartlarında, gece-gündüz demeden terör örgütleriyle mücadelesini kararlılıkla sürdüren, farklı coğrafyalarda 5 büyük operasyonu başarıyla yürüten kahraman Türk Silahlı Kuvvetlerimizi ve onun uyum içinde görev yapan komuta heyetini bu tür tartışmaların içine çekmeye çalışmak iyi niyetli bir yaklaşım değildir.

Dünyanın ve ülkemizin içerisinden geçmekte olduğu siyasi, sosyal, askeri ve ekonomik iklimde birlik beraberlik içerisinde dikkatli ve uyanık olmak zorunda olduğumuz unutulmamalıdır.”

Yazının devamı için TIKLAYIN