Abone Ol

Trump, kürtaja desteği bitiren ve tüm işe alımları durduran genelgeleri İmzaladı

ABD Başkanı Donald Trump, Kürtaja destek veren uluslararası gruplara federal yardım yapılmasını yasakladı.

Trump, kürtaja desteği bitiren ve tüm işe alımları durduran genelgeleri...


ABD Başkanı Trump, önce Trans-Pasifik Ortaklığı'nı bitiren emri, ardından da kürtaja destek veren genelgeyi imzaladı. Trump ayrıca ordu hariç tüm kurumlara yapılacak işe alımları da durdurdu.ABD Başkanı Donald Trump, Trans-Pasifik Ortaklığı (TPP) ticaret anlaşmasından ABD'nin çekilmesi için başkanlık emri (executive order) imzaladığını duyurdu.

Beyaz Saray'da düzenlenen basın toplantısında, Trump, seçim kampanyasında vadettiği üzere, Asya-Pasifik bölgesinde toplam 12 ülkenin dahil olduğu TPP anlaşmasından ABD'nin çekilmesi için bir başkanlık emri imzaladı.

"AMERİKALI İŞÇİLER İÇİN ÖNEMLİ"

Trump, TPP'in "Kötü bir anlaşma" olduğunu ifade ederek, ABD'nin TPP'den ayrılması konusunda, "Bunu uzun süredir konuşuyorduk. Az önce gerçekleştirdiğimiz icraat Amerikalı işçiler için önemli." ifadesini kullandı.

OBAMA DA YAPMAK İSTEMİŞTİ AMA YAPAMAMIŞTI

TPP anlaşması ABD'nin eski başkanı Barack Obama tarafından iki yıl boyunca müzakere edilmiş, ancak ABD Kongresi tarafından onaylanmamıştı.

Uzmanlar, ABD'nin TPP'den çekilmesinin ülke ekonomisine doğrudan etkisinin olmayacağını belirterek, Trump'ın Obama'dan çok farklı ekonomik ve ticari politikalar izleyeceğini vurguluyor.

Trump, ayrıca, pazartesi günü imzaladığı diğer başkanlık emirlerinde ABD hükümetinde çalışan kişilerin görevlerinden ayrılması durumunda 5 yıl boyunca lobicilik faaliyetlerinde bulunmasını engelledi.

KÜRTAJA DESTEK BİTTİ, İŞE ALIMLAR DURDU

Bir diğer başkanlık genelgesiyle de kürtaja destek veren uluslararası gruplara federal yardım yapılmasını yasaklayan Trump, ayrıca, ABD silahlı kuvvetleri hariç, federal kurumlara yapılacak tüm işe alımları dondurma kararı aldı.