Abone Ol

TRT'nin merakla beklenen dizisi Uyanış: Büyük Selçuklu bu akşam başlıyor

Tarihi dizileriyle dünya çapında ses getiren TRT, yeni dizisi Uyanış: Büyük Selçuklu ile yine milyonları ekrana bağlayacak. Selçuklu İmparatorluğunun kuruluş, gelişme ve zirveye yükseliş hikayesinin anlatıldığı dizinin ilk bölümünde bakın neler olacak?

TRT'nin merakla beklenen dizisi Uyanış: Büyük Selçuklu bu akşam başlıyor

TRT 1’in merakla beklenen ve daha yayınlanmadan gündem olan yeni dizisi  “Uyanış: Büyük Selçuklu”, 28 Eylül Pazartesi akşamı ekran yolculuğuna başlıyor.

Uyanış: Büyük Selçuklu oyuncuları kimler?

Yapımcılığını Emre Konuk’un üstlendiği, Sedat İnci’nin yönettiği, Serdar Özönalan ile Emre Konuk’un senaristliğini yaptığı dizinin oyuncu kadrosunda; Ekin Koç, Buğra Gülsoy, Hatice Şendil, Gürkan Uygun, Leyla Lydia Tuğutlu, Sevda Erginci, Mehmet Özgür, Cemal Toktaş, Osman Sonant, Leyla Feray, İlker Kızmaz, Ali Gözüşirin, Çiğdem Selışık Onat, Murat Garipağaoğlu, Nik Xhelilaj ve Erdem Akakçe yer alıyor.

Selçuklu İmparatorluğunun kuruluş, gelişme ve zirveye yükseliş hikayesinin anlatıldığı dizinin ilk bölümünde neler olacak:

Uyanış: Büyük Selçuklu konusu ne?

Anadolu’nun kapılarını Türklere açan Selçuklu Hükümdarı Sultan Alparslan’ın hain bir suikast sonucunda şehit olmasının ardından oğlu Melikşah tahta geçer. Aynı gün Hatunu Başulu'yu da kaybeden Melikşah derinden sarsılır.

Uyanış: Büyük Selçuklu 1. Bölüm fragmanı

Selçuklular dışarıda Bizanslılar ve Fatimi Devleti ile durmadan çatışırken, içerde de Hasan Sabbah’ın başını çektiği Batıniler her tarafa yayılmış halde Selçuklu’yu içten içe kemiriyorlardır.

Melikşah’ın bu yolda en büyük destekçileri Nizamülmülk gibi liyakatli devlet adamları ve irfan sahibi kişiler olacaktır. Babasız büyüyen Sencer, Nizamülmülk’ün tedrisatından geçerek idealist bir kahramana dönüşür ve Melikşah’ın fedaisi olmayı başarır.

Diğer tarafta Karahanlı hanedanından gelen asil soylu Terken, Melikşah’ın hatunu olmanın verdiği güçle devlete hâkim olmak istiyordur. Fakat onun bu ihtiraslarının karşısında devletin Baş Hatunu olan Melikşah’ın anası Seferiye, Melikşah’ın oğlu Tapar’ın Hatunu olan Gevher ve saraya gelişiyle dengeleri değiştirecek olan asil Türkmen kızı Elçin olacaktır.

“Uyanış: Büyük Selçuklu” ilk bölümüyle her pazartesi akşamı saat 20.00’de TRT’1 de.