Abone Ol

TRT'den Pelikancı ismin FETÖ iddiasına sert tepki

Türkiye gazetesinin Pelikancı yazarı Fuat Uğur tarafından ortaya atılan FETÖ iddialarına TRT Genel Müdürlüğü sert bir açıklamayla tepki gösterdi.

TRT'den Pelikancı ismin FETÖ iddiasına sert tepki

İşte o açıklama

Türkiye Gazetesi’nde 31.10.2020 tarihinde yayımlanan “TRT’de yeni bir FETÖ klasiği mi?” başlıklı sözde köşe yazısı iftiralardan oluşmaktadır.

15 Temmuz hain darbe girişiminin engellenmesinin hemen ardından TRT Kurumu; 17-25 Aralık’tan itibaren Kurumdaki ilgili yöneticiler tarafından verilmiş olan kararlı mücadelenin sonucunda oluşmuş bilgiler doğrultusunda terör örgütü ile ilişkili personele dönük inceleme süreçlerini titizlikle yürütmüş ve FETÖ ile kararlılıkla mücadele etmiştir.

FETÖ’nün personel yapılanmasına ilişkin tüm deliller TRT tarafından anında ilgili makamlara intikal ettirilmiş ve idari olarak da gereği geciktirilmeden yapılmıştır.

Bugüne kadar FETÖ ile iltisaklı olduğu değerlendirilen 622 personel hakkında soruşturma açılmış, bunlardan 470’si TRT’den ihraç edilmiştir. Ayrıca, terör örgüt ile ilişkileri nedeniyle farklı şehir ve ülkelerden yaklaşık 800 kaşeli muhabirin de kurumla irtibatı kesilmiştir.

TRT, tüm TV ve radyo kanallarındaki yayınlarıyla FETÖ ile etkin bir şekilde mücadele etmiştir ve etmektedir. TRT, FETÖ’nün kirli yüzünü ortaya koyan özenle hazırlanmış ve tek tek yazılamayacak kadar çok haber, belgesel ve programla hem Türkiye hem de dünyada bilinçlendirme faaliyetleri gerçekleştirmiştir.

TRT World’ün FETÖ yapılanmasını anlatan The Network isimli belgeseli 9 farklı dilde yaklaşık 30 ülkede gösterime sokulmuş, yazarlar ve siyasetçiler TRT organizasyonlarında FETÖ tehlikesini dünyaya anlatmıştır.

TRT Haber kanalında ekrana yansıyan “Oöööööööööiiiillllllllllllllllllllll” harflerine ilişkin üst seviyeden soruşturma başlatılmıştır. Bitmek üzere olan tahkikat, devletin ilgili birimleri ile iş birliği yapılarak yürütülmektedir.

Şunu tekraren vurgulamak isteriz ki; TRT’nin terör örgütü FETÖ ile mücadelede hep kararlı bir duruşu olmuştur ve bu kararlılığı güçlü bir şekilde devam etmektedir.

Bütün bu gerçeklere rağmen, bazı sözde gazetecilerin yalan, itham ve iftiralarla TRT Kurumunu yıpratma çabaları karşısında hukuki haklarımızın saklı olduğunu belirtmek isteriz.

TRT, FETÖ ile mücadelede devletin ilgili organları ile iş birliği içinde üzerine düşeni büyük bir kararlılıkla yapmıştır ve her zaman yapacaktır.

Kamuoyuna saygı ile duyururuz.