Abone Ol

Trabzon'da Heyelan: 19 Ev Boşaltıldı!

Trabzon’un Sürmene ilçesinde heyelan meydana geldi. Kullanılmayan okul, 2 katlı lojmanı ve 3 ev toprak altında kaldı.

Trabzon'da Heyelan: 19 Ev Boşaltıldı!

Trabzon'un Sürmene ilçesinde heyelan sonucu Oylum Mahallesi’nde boş haldeki 3 ev ile kullanım dışı okul, toprak yığını altında kaldı. Mahalle yolunun ulaşıma kapandığı, 2 evin boşaltıldığı bölgede irili ufaklı devam eden heyelan anları da kameraya yansıdı.

İlçenin yüksek kesimlerinde karın ani hızlı erimesi sonucu toprağın yumuşamasıyla sabah saatlerinde Oylum Mahallesi’nde heyelan meydana geldi. Dik yamaçtan gelen heyelan, evler ve yolu da aşarak Küçük Dere’ye ulaştı.

Heyelanda boş halde tek katlı 3 ev, kullanım dışı okul ve lojman toprak altında kaldı. Heyelanda toprakla dolan mahalle yolu ulaşıma kapandı.

"DAĞ KOPTU GELİYOR..."

Bölgede irili ufaklı süren heyelan anları da çevredekiler tarafından cep telefonunun yanında DHA kamerasınca da görüntülendi. Görüntülerde, toprak kaymasının sürdüğü, ardından da çamurlu suların dereye aktığı görülüyor.

Heyelanlı bölgede cep telefonuyla çekim yapan bir kişinin de "Koptu geliyor dağ, yol, dere kapandı. Allah korusun" dediği duyuluyor.

VALİ: CAN KAYBI YOK

Trabzon Valisi İsmail Ustaoğlu, Sürmene ilçesinde heyelan sonucu boş haldeki 3 ev ile kullanım dışı okulun toprak yığını altında kaldığı Oylum Mahallesi’ne gelerek incelemelerde bulundu.

Bölgedeki duruma ilişkin bilgi veren Vali Ustaoğlu, şu açıklamayı yaptı:

"- Bölgede kullanılmayan bir ilköğretim okulumuz ve 2 katlı lojmanı, yanında da 3 tane evimiz mevcuttu; heyelanda bunlar toprak altında kaldı.

- Allah'a şükür herhangi bir can kaybı yok. Evler zaten kullanılmıyordu, sadece okul lojmanında vatandaşımız çobanımız vardı. O da durumu fark edip, hayvanları ile beraber buradan ayrılmış.

- Tüm ekiplerimizle buradayız. Dere yatağında riskli gördüğümüz 19 vatandaşımız, kaldıkları evlerden tahliye edildi. Bölgede 2 okulumuzu da tatil ettik. Şu an takip ediyoruz.

- Su kendine bir yatak buldu, kısmen su tahliyesi sürüyor. Arkadaşlarımız da takip edecek. Riskli olduğu için şu an makineli bir müdahale yapmamız söz konusu değil.

- Yamaçta da yine devam eden bir risk söz konusu. Tüm tedbirlerimizi alıyoruz. Takip ederek önümüzdeki günlerde dere yatağındaki duruma göre ilave tekbirleri de alacağız.

AFAD AÇIKLAMA YAPTI

AFAD'dan yapılan açıklamada, saat 08.00 sıralarında aşırı yağış, karların hızlı erimesi, arazinin jeolojik yapısı ve eğime bağlı olarak heyelan meydana geldiği belirtildi.

Üç ev ile kullanılmayan bir okul ve lojman binasının toprak altında kaldığı olayda, can kaybı ve yaralanmanın olmadığı kaydedilen açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

"Heyelan sebebiyle Küçük Dere kapanmış olup dere yatağında su birikmeye başlamıştır. Biriken suyun dere yatağında taşkın ve sel riski oluşturması sebebiyle riskli bölgede bulunan 19 ev boşaltılmıştır. Trabzon Valiliği koordinasyonunda, Trabzon İl AFAD ve DSİ iş birliğiyle gerekli tedbirler alınarak vatandaşlarımızın mağdur olmaması için çalışmalar devam etmektedir.

Bölgedeki çalışmaları takip etmek ve koordinasyonu sağlamak üzere Başkanlığımızdan AFAD Müdahale Dairesi Başkanı ile Planlama ve Zarar Azaltma Dairesi Başkanı öncülüğünde bir AFAD ekibi de Trabzon'a görevlendirilmiştir. Gelişmeleri takip ediyoruz."

AA