Abone Ol

TMSF Korkmaz Yiğit'in mallarına neden el koydu? İşte el konulan mallar!

TMSF, yaptığı protokole rağmen borçlarını ödemeyen Korkmaz Yiğit'in mallarına el koydu.

TMSF Korkmaz Yiğit'in mallarına neden el koydu? İşte el konulan mallar!

Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF), alacakları tahsil edebilmek için bu kez de gayrimenkul işine giriyor. TMSF, işadamı Korkmaz Yiğit'ten 554 milyon dolarlık alacağının tasfiyesi amacıyla yürüttüğü yasal takipler kapsamında bu gruba ait iki inşaat şirketine el koydu. Fon'dan yapılan açıklamada, Korkmaz Yiğit Grubu şirketleri Anka İnşaat ile Yeni İstanbul İnşaat'ın TMSF tarafından devralındığı bildirildi.

TMSF, böylece alacakları için el koyduğu yalı, yat, çiftlik, lüks otomobillerden sonra portföyüne Bahçeşehir'deki Türkiye'nin en büyük toplu konut projesi Yeni İstanbul'u da eklemiş oldu. Fon, 50 bin konutun yer alacağı 13 milyar dolarlık dev projeyi maketten satarak, Korkmaz Yiğit'in borçlarını tahsil edecek.

Türkiye'nin en büyük toplu konut projesi olarak bilinen Yeni İstanbul projesi kapsamında 200 bin kişinin yaşayacağı konutlar, rezidans, alışveriş merkezleri, hastaneler ve ofislere ilave olarak her türlü sosyal aktivitenin yapılabileceği mekanlar inşa edilecekti.

Favori ortak TOKİ

Projeden elde edilecek gelirin yüzde 65'i Yeni İstanbul İnşaat'ın, yüzde 11'i Anka İnşaat'ın, yüzde 24'ü ise Yoluç Ailesi'nin olacaktı. Korkmaz Yiğit, yaklaşık 15 yıldır üzerinde çalıştığı Yeni İstanbul'la projeye uluslararası büyük ortaklar alıp, TMSF'ye olan borcunu kapatmayı hedefliyordu.

Bu arada TOKİ geçen yıl arsanın tamamını satın almak için 500 milyon dolar önermişti. Yapılan görüşmelerde arsanın satılması noktasında anlaşılamamıştı. TOKİ'nin şimdi tekrar arsaya talip olma ihtimali var. TOKİ'nin önümüzdeki günlerde TMSF ile temasa geçmesi bekleniyor.

Arazinin yaklaşık 550 bin metrekarelik kısmında Emlak Pazarlama-Fideltus-Öztaş konsorsiyumun yaptığı Ispartakule projesinin satışları da devam ediyor. 5 binden fazla konutun bulunduğu Ispartakule projesinde 200 bin metrekare ticari alan bulunuyor.

Milyar dolarlık arsanın mirasçıları birbirleriyle kavgalı

Yeni İstanbul projesinin yapılacağı arazinin ilginç bir hikayesi var. Salih ve Şükriye Yoluç, araziyi 1930'lı yıllarda aldı. 10 milyon metrekare olan arsa zamanla imar ve istimlak çalışmaları ile 6 milyon metrekareye kadar düştü. Salih ve Şükriye Yoluç'un vefatının ardından arazi, mirasçıları Mehmet Yoluç, İsmet ve Fikret Yoluç'a kaldı. 1995 yılında arsayı Korkmaz Yiğit'e vermelerinin ardından sürecin yavaş işlemesi 3 kardeşi birbirine düşürdü. Kardeşlerden İsmet ve Fikret, arsanın bir kısmını geçtiğimiz yıl TOKİ'nin iştiraki Emlak Konut Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı'na verdi. Yapılan anlaşmaya göre, bu bölgede yapılacak projelerden Emlak Konut GYO yüzde 31.5 pay alacak, bu payın yüzde 28.5'lik kısmını iki kardeşe devredecekti.

Yeni İstanbul projesinde 250 bin kişi yaşayacak

Dev projeyle 50 bin kişinin inşaatlarda istihdam edileceği, Yeni İstanbul'un bitmesinden sonra da 20 bin kişinin sürekli çalışacağı belirtiliyor. Yeni İstanbul'da 250 bin kişi yaşayacak.

Yeni İstanbul projesinde 50 bin konut, rezidans ve otel yapılacak

Küçükçekmece Gölü'nün bitiminden Bahçeşehir'e kadar uzanan bölgede 45 bin dönüm alana yapılacak Yeni İstanbul projesinde 22 okul, her okul için standart ölçülerde futbol sahaları, 7 hastane, iş merkezleri, rezidanslar, oteller ve her sitede kendi içinde akan nehirler inşa edilecekti. 50 bin konutun yer alacağı projenin yüzde 87'si ise yeşil alan olacak. Projenin bedelinin 13 milyar doları bulacağı belirtiliyor. Maketleri hazırlanan ve Şubat ayında gazete ilanlarıyla Türkiye'de, internet sitesi aracılığıyla yurtdışında pazarlanmaya başlanan projenin bitim tarihi 2015 olarak öngörülüyordu. Türkiye'nin en büyük toplu konut projesine ABD'liler başta olmak üzere uluslararası birçok emlak yatırım şirketinden teklif yağıyordu.

2.2 milyar dolarlık borcu 554 milyon dolara inmişti

Türkbank davası nedeniyle dokuz ay hapis yatan ve sonra tutuksuz yargılandığı tüm davalardan beraat eden Korkmaz Yiğit, TMSF ile 2005 yılı sonunda borçları için masaya oturmuştu. 31 Aralık 2005 itibarıyla Korkmaz Yiğit'in Bank Ekspres dolayısıyla ana para ve faizi dahil borcu 2 milyar 233 milyon dolar olarak belirlenmiş ve 2006 yılı başında protokol imzalanmıştı. Yapılan protokole göre toplam borçta yüzde 75 oranında indirim yapıldı. Korkmaz Yiğit ve şirketleri 554 milyon 876 bin dolar olan borcunu ilk 10 yılı anapara, 2 yılı faiz olmak üzere 12 yılda Libor+1 ile ödemeyi taahhüt etmişti. 2007 sonuna kadar 63 milyon dolar ödeyecek olan Korkmaz Yiğit 2015 yılına kadar TMSF'ye kadar her yıl ortalama 60-70 milyon dolar ödeme yapacaktı. TMSF'nin el koyma gerekçesinde, borçlu grubun protokol edimlerini ve ödemelerini yerine getirmemesi nedeniyle feshedildiği ve grup hakkında yasal takiplere devam edilmesi kararı alındığı belirtildi.

Haber: Tebernüş KİREÇCİ