Abone Ol

TikTok intihar videosunu kaldırmaya çalışıyor

Dünyanın en popüler sosyal medya uygulamaları arasında olan TikTok, bugünlerde gündemde yer alan intihar videosunun paylaşımını engellemeye çalışıyor.

TikTok intihar videosunu kaldırmaya çalışıyor

Hızla yayılan intihar videosunu kaldırmaya çalışan TikTok, özellikle gençlerin yaygın olarak kullandığı uygulamada paylaşılan bu video yüzünden pek çok gencin travma yaşadığını belirterek, videoyu tekrar tekrar yükleyen hesapları da yasaklayacağını duyurdu.

TikTok adına açıklama yapan yetkili, "Sistemlerimiz, intiharı sergileyen, öven, yücelten veya intihara teşvik eden içeriğe karşı politikalarımızı ihlal ettiği için bu klipleri otomatik olarak algılayıp işaretliyor" dedi.

Facebook ise BBC'ye yaptığı açıklamada benzeri ifadeler kullanarak, "Orijinal videoyu Facebook'tan geçen ay, yayınlandığı gün kaldırdık. O günden bu yana tüm yüklemeleri kaldırmak için otomasyon teknolojisini kullanıyoruz" dedi.

Kızım aylarca videonun etkisinde kalabilir

İskoçya'nın Edinburgh kentinde videoyu izleyen 14 yaşındaki bir kız çocuğunun ailesi BBC'ye konuştu. Aile, kızlarının videoyu TikTok'ta 'Sizin için öneriler' kısmından izlediğini belirterek travma sonrası stres bozukluğu yaşıyor olabileceğini dile getirdi.

Kızın annesi, "Daha önce trol videoları ve iğrenç şeyler de duydum ama bu her şeyin üstündeydi. Polisi aradım ama bana interneti denetlemenin onların işi olmadığını söylediler. Kızım şok halindeydi, hala şokta ve aylarca bu videonun etkisi altında kalabilir" dedi.