Abone Ol

Test Skandalı: Pozitif Hastalara Negatif Sonuç Verildi

Eskişehir'de korona virüsü saptamak adına yapılan testlerle ilgili tartışmalı bir olay yaşandı. İddiaya göre, Eskişehir Şehir Hastanesi’nde testlerin sonuçlarını sisteme giren görevlinin, 90’lı bir grubun tümünü pozitif, diğerini ise negatif olarak işaretledi

Test Skandalı: Pozitif Hastalara Negatif Sonuç Verildi

Eskişehir.net’in haberine göre, Eskişehir Şehir Hastanesi'nde skandal bir olay yaşandığı iddia edildi. 90’lı gruplar halinde korona virüs testine tabi tutulan vatandaşların test sonuçları karıştı.

Olay Eskişehir Şehir Hastanesi’nde yaşandı. Onlarca kişi test için örnek verdi. Söz konusu örnekler 90’lı gruplar halinde işleme tabi tutuldu. Test sonuçlarının girildiği programda ‘tümünü pozitif olarak işaretle’ ya da ‘tümünü negatif olarak işaretle’ seçenekleri mevcutken testlerin sonuçlarını sisteme giren görevlinin 90’lı bir grubun tümünü pozitif, diğerini ise negatif olarak işaretlediği iddia edildi.

VATANDAŞLARA YANLIŞ BİLGİ GİTTİ

Sisteme bu şekilde veri girilince vatandaşlara da bu yönde bilgi verildi. Bu durumda pozitif olan kimi hastalara ‘negatif’, sonucu negatif olan şahıslara da ‘pozitif’ dendi.

Habere göre söz konusu sistemi kontrol etmesi gereken iki üst yönetim var. İlki Şehir Hastanesi’nde test işlerinden sorumlu başhekim yardımcısı... Diğeri de Halk Sağlığı Başkanlığı... Her iki yönetici de ‘şaşırtıcı’ sonuçlar karşısında şaşırmadı. İki noktadan birinde yanlışlık fark edilse ‘skandal’ yaşanmayacak.

Yanlış bilgi verilen vatandaş çok mağdur oldu. Kronik hastalığı olan bir kişiye test sonucu negatif dendi. Şahıs ve aile iki gün negatif diye bir şey yapmadı. Pozitif olduklarını öğrenince apar topar hastaneye yatış yapıldı.

AİLELER MAĞDUR EDİLDİ

Yine çocuklu bir aileye “hepiniz pozitifsiniz” dendi. Daha sonra aranıp ‘sadece çocuk’ pozitif bilgisi verildi. Anne ve baba kendini karantinaya aldı. Başka bir ailede ise anne ve babasına virüs bulaştırdığını düşünen öğrenci bir iki gün boyunca ağladı. Ardından anne ve babanın negatif olduğu öğrenildi. Buna benzer onlarca hikaye yaşandı.

HENÜZ AÇIKLAMA YAPILMADI

Skandal ile ilgili şu ana kadar herhangi bir açıklama yapılmadı. Ne Valilik ne Sağlık Müdürlüğü ne de Şehir Hastanesi yetkililerinden olayla ilgili bilgi verilmedi. Soruşturma açılıp açılmadığı da bilinmiyor.

CHP'Lİ ÇAKIRÖZER TEPKİ GÖSTERDİ

CHP Eskişehir Milletvekili Utku Çakırözer de olaya tepki göstererek, “Eskişehir'de çok sayıda yurttaşımızın #COVİD testleri yanlış açıklanmış! Çok ciddi bu durum karşısında saatlerdir resmi bir açıklama dahi yok! Bu vahim hata ile ilgili inceleme başlatılmalı, kamuoyu bilgilendirilmeli. Hatanın tekrarı önlenmeli” ifadelerini paylaştı.