Abone Ol

Yıldırım: Terör örgütüyle ilişkili bütün öğretmenler açığa alınacak!

Başbakan Binali Yıldırım, terör örgütüyle ilişkili olduğu tahmin edilen öğretmenlere dair, önemli açıklamalar yaptı.

Yıldırım: PKK ile ilişkili 14 bin öğretmen açığa alınacak

Başbakan Binali Yıldırım, terör örgütüyle ilişkili olduğu tahmin edilen öğretmenlere dair, "Tedbir olarak üzerinde şüphe bulunan, gerekli tespitleri yapılan bütün öğretmenler açığa alınacak, yeni ders döneminde bunlara görev verilmeyecek." dedi.

Başbakan Yıldırım, Diyarbakır'daki bir otelde, Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinin kanaat önderleri ve sivil toplum kuruluşu temsilcileriyle akşam yemeğinde bir araya geldi.

Başbakan Yıldırım, Diyarbakır'da yaptığı konuşmada, "Buradan açıkça söylüyorum, terörden korkmayacağız, terör bizden korkacak. Bundan sonra terör bizden korksun. Nerede karşımıza çıkarsa çıksınlar evelallah Türkiye arkamızda, Diyarbakır arkamızda, 79 milyon arkamızda. Bundan sonrasını onlar düşünsün." ifadelerini kullandı.

"Şimdi sıra bölücü terör örgütünde"

15 Temmuz sonrası FETÖ'nün bütün kurumlardan ayıklandığını, bundan sonra sıranın bölücü terör örgütünde olduğunu belirten Yıldırım, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Nasıl 15 Temmuz sonrası FETÖ'yü bütün kurumlardan ayıklıyorsak, bütün şirketlerini, eğitim kurumlarını, sağlık kurumlarını, derneklerini, vakıflarını, sendikalarını kapattıysak şimdi sıra bölücü terör örgütünde. Öyle belediye başkanı, eş başkanı Kandil'den emir alacak, gelip burada racon kesecek, hesap kesecek, milletin kanını emecek. Yağma yok. Bu milletin kuruşuna göz diken herkese hesabını soracağız."

"Terör örgütüyle her yerde mücadele artarak devam edecek"

Terörle mücadelede kararlılık vurgusu yapan Yıldırım, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Terör örgütüyle kırsalda şehirde, her yerde mücadele artarak devam edecek. Finans kaynaklarını kurutacağız. Yol kesmeler, mayınlamalar, kalleşçe, kahpece saldırıların üzerine kararlılıkla, acımasızca gitmeye devam edeceğiz.

"30 yıldır girilemeyen Çukurca'daki inlerine girdik"

Yıldırım, artık ne yapacaklarını daha iyi bildiklerini, yol haritalarının belli olduğunu, terör örgütünün saldırmasını beklemeyeceklerini, gittikleri yere kadar ensesinde olacaklarını, teröristleri inlerinde etkisiz hale getireceklerini belirtti.

"30 yıldır girilemeyen Çukurca'daki inlerine girdik. İnlerini dağıttık. Şehitlerimiz var, yüreğimiz, canımız yanıyor ama vatanı korumanın, milleti bir ve beraber tutmanın bir bedeli var." diyen Yıldırım, asla teröre boyun eğmeyeceklerini, teröre boyun eğildiği takdirde millet olunamayacağını dile getirdi.

"Bugün 91 kilometre sınır emniyete alındı"

Bugün Azez'den Cerablus'a kadar 91 kilometre sınırın tamamıyla emniyete alındığını vurgulayan Yıldırım, şöyle devam etti:

"Bizim oradaki işimiz DEAŞ, PYD, YPG, PKK terör unsurlarını temizlemek. Türkiye'ye gelip canımızı yakmasını önlemek. Sınırlarımızın güvenliğini sağlamak, vatandaşlarımızın can ve mal emniyetini teminat altına almak. Bu bizim en meşru hakkımızdır. Azez'den Cerablus'a kadar bugün 91 kilometre sınır tamamıyla emniyete alındı. Bütün terör örgütleri püskürtüldü gitti. İstiyorlar ki Türkiye'nin sesi çıkmasın, orada herkes at oynatsın, Türkiye de bedel ödesin."

'Terör örgütüyle ilişkili bütün öğretmenler açığa alınacak'

Başbakan Yıldırım, bölgede görev yapan, terörle bir şekilde ilişkisi bulunan 14 bin öğretmen olduğunu tahmin edildiğini söyledi.

Yıldırım sözlerine şöyle devam etti:

"Ancak bunların ne kadarının doğrudan terör örgütüyle ilişkili olduğu, ne kadarının olmadığı yapılacak incelemelerle, soruşturmalarla ortaya çıkacak. Bayramdan sonra okullar açılıyor, Milli Eğitim Bakanımız ile konuştuk, tedbir olarak üzerinde şüphe bulunan, gerekli tespitleri yapılan bütün öğretmenler açığa alınacak, yeni ders döneminde bunlara görev verilmeyecek. Bunun yerine yeni baştan öğretmenlerimizi buraya göndereceğiz." dedi.

"Terörle etkin mücadelenin sonuçları ortaya çıkıyor"

Bu toplantıda "yeni bir sayfa" ifadesini kullandığını dile getiren Yıldırım, "Geçen gün de 'çözüm mözüm yok' demiştim. Bu sözün muhatabı eli kanlı bölücü terör örgütüdür, kana doymayan PKK'dır. Onların hakkı, dünyanın herhangi bir yerinde bir hukuk devletinde, bir demokraside eline silah alanın hakkı neyse burada da o olacaktır. Eli silahlı eşkıya güruhuna asla devlet muhatap olmayacaktır." şeklinde konuştu.

Terörle etkin mücadelenin sonuçlarının yavaş yavaş ortaya çıktığına işaret eden Yıldırım, "Bizim için bu ülkeyi bölmek, bayrağı indirmek, vatan toprağını parçalamak isteyen Kürt de olsa Türk de olsa aynıdır. Hiç fark yok. Hepsi bölücüdür, hepsi teröristtir. Onun için Kürt, Türk diye ayırmaya lüzum yok. İşin özü bellidir. Tek vatan, tek millet, tek bayrak, tek devlet. Bunun karşısında kim olursa olsun, hangi mezhepten, meşrepten olursa olsun bizim için teröristtir, bölücüdür." ifadesini kullandı.