Abone Ol

Temmuz'da enflasyon yüzyılın rekorunu kıracak

Akaryakıta gelen zamlar, döviz kurlarındaki yükselişler ve bitmek bilmeyen vergi artışlarından sonra temmuz enflasyonunun hangi seviyelere ulaşabileceği merak ediliyor.

Temmuz'da enflasyon yüzyılın rekorunu kıracak

Türkiye'de aylık enflasyon, Ocak 2019 yılından beri kesintisiz bir şekilde yükselmeye devam ediyor. Yıllık enflasyon, baz etkisiyle 2022 yılın sonundan bu yana geriliyordu. Enflasyonda "baz etkisi" döneminin sona erdiği ve yıllık enflasyonun yeniden yükseliş trendine gireceği belirtildi. Ekonomim yazarı Alaattin Aktaş, temmuzda tek haneli enflasyonun, ancak "siparişle" olabileceğini kaydederek, Türkiye İstatistik Kurumu'na (TÜİK) dikkati çekti.

1997 yılında kırılan rekor rahat geçilir

Merkez Bankası'nın eski başekonomisti Ali Hakan Kara, sosyal medya paylaşımında, ağustos başında açıklanacak temmuz enflasyonu için "Son 100 yılın en yüksek aylık Temmuz enflasyonlarından birini göreceğiz. Muhtemelen 100 yılın en yüksek Temmuz enflasyonunu göreceğiz. Temmuz rekoru %6,2 ile 1997 yılında görünüyor. Rahat geçilir diye tahmin ediyorum."

Kara ayrıca, "Akaryakıt zamları Temmuz ve Ağustos'ta TÜFE enflasyonunu toplam 2 puan civarında artıracak. Dolaylı yansımalarla birlikte yıl sonuna kadar birikimli etki 5 puana ulaşabilir" tahminini yaptı.

Son 50 yılın en yüksek verisini göreceğiz

Gelecek Partisi Ekonomi Politikaları Başkanı Kerim Rota ise sosyal medya paylaşımında, "Dünkü ÖTV artışıyla TÜİK verileriyle bile muhtemelen son 50 yılın en yüksek Temmuz enflasyonunu göreceğiz. Doğru mu? Aradan onlarca yıl geçiyor ancak maalesef bir şey değişmiyor. 30 yıl öncesinde bulunan çareler, uygulanan önlemler bugüne ne kadar benziyor değil mi?"

Tek haneli enflasyon, ancak 'siparişle' olur

Ekonomim yazarı Alaattin Aktaş da bugün yayımlanan köşe yazısında, temmuzda tek haneli enflasyonun, ancak "siparişle" olabileceğine dikkati çektikten sonra, şu hesaplamayı yaptı:

"Benim tahminim çift haneli oranların başlangıcı; yüzde 10-11 arası. O da çok iyimser bir tahmin, çok iskonto edilmiş bir tahmin. Elimde daha fazla veri olsa elbette daha detaylı bir çalışma yapmam mümkün ama en azından madde ağırlıklarını bile bilmiyoruz artık.

Dolayısıyla daha detaya inme şansım yok. Mevcut durumun tek haneye kesinlikle işaret etmediğini bir kez daha vurgulamam gerek.

TÜİK’in ne açıklayacağına gelince…

Keşke bilsem!"