Abone Ol

Temel İçgüdü paylaşımı Rusya ile Sırbistan arasında kriz çıkardı

Vucic'in ABD Başkanı Donald Trump'la görüşmesinden çekilen bir fotoğrafı "Temel İçgüdü" filminden "bacak bacağa" sahnesinin görüntüsüyle birlikte paylaşmasına Sırbistan’da eleştiriler gelen Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova, açıklama yaptı.

Temel İçgüdü paylaşımı Rusya ile Sırbistan arasında kriz çıkardı

Facebook paylaşımının yanlış yorumlandığını belirten Rusya Dışişleri Sözcüsü Zaharova, Sırbistan Cumhurbaşkanı Vucic’in Beyaz Saray’da ABD Başkanı Trump’ın masasından belli bir mesafede otururken görüldüğü fotoğrafa ilişkin yorumuna ‘Temel İçgüdü’ filminden meşhur ‘bacak bacağa’ sahnesinin görüntüsünü ekleyerek şu ifadeleri kullanmıştı:

“Eğer Beyaz Saray’a çağrıldıysanız, fakat sandalyenizi sorgudaymışsınız gibi yerleştirdilerse, 2 numaralı fotoğraftaki gibi oturunuz. Kim olursanız olun. Yalnızca inanın.”

Sputnik'te yer alan habere göre; bu paylaşımın Sırbistan Savunma Bakanı Aleksandar Vulin ve Sırbistan'ın Kosova Ofisi Müdürü Marko Curiç tarafından tepkiyle karşılanması üzerine Zaharova, ilk paylaşımının altında bir açıklama daha paylaştı:

“Özür diliyorum, fakat paylaşımım yanlış yorumlandı. Paylaşımın içerdiği tek şey, ‘ayrıcalıklıların’ kibirli davranışlarının kabul edilemezliği. Protokol hileleri, Amerikalı yetkililerin kendilerine suni şekilde ayrıcalık yaratmak için düzenli kullandıkları yöntemlerden biri haline geldi. Oysa bu kabul edilemez.”

Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vucic ile Kosova Başbakanı Avdullah Hoti, geçen hafta Beyaz Saray'da devam eden müzakerelerin sonucunda, Oval Ofis'te Trump'ın katılımıyla düzenlenen törende 'ekonomik normalleşme' anlaşmasına imza atmıştı.

İşte o paylaşım:

Temel İçgüdü paylaşımı Rusya ile Sırbistan arasında kriz çıkardı - Resim: 1