Abone Ol

Tam Kapanma 19 Mayıs'a Uzatılacak mı? Fuat Oktay Açıklama Yaptı

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, tam kapanma sürecinin uzatılmasına ilişkin, "Verileri görürüz değerlendiririz ama şu anda bir uzatma gündemimizde yok" şeklinde açıklama yaptı.

Tam Kapanma  Uzatılacak mı? İlk Açıklama Geldi

'Tam kapanma' sürecinin 19 Mayıs'a kadar uzatılıp uzatılmayacağı gündemde tartışılmaya devam edilirken konuya ilişkin açıklama yapan Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, "Şu anda böyle bir şey gündemimizde yok." ifadelerini kullandı.

"VERİLERİ GÖRÜRÜZ DEĞERLENDİRİRİZ"

NTV'ye konuk olan Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, tam kapanmanın uzatılıp uzatılmayacağına yönelik soruya, şöyle yanıt verdi: Şu anda böyle bir şey gündemimizde yok. Kabinede değerlendirilir, sonrasında nihai karar verilir. Kamu ile de paylaşılır bu. Şu anda böyle bir uzatma gündemimizde yok.

"RAMAZAN'DAN ÖNCE PİK YAŞADIK"

Kapanma sürecinin net ve şeffaf yürtüldüğünü söyleyen Oktay, şöyle devam etti: Sağlık Bakanlığımız günlük verileri sürekli paylaşıyor. Salgın dönemini tam kapanmaya girmeden yönetmeye çalıştık. Ekonomik ve sosyal boyutu olduğu için tüm çarkları yürütmeye çalıştık. Ramazan'dan önce pik yaşadık. Yoğun bir dönem yaşadık. Bir ilk yarı kapanma ile bazı tedbirler almıştık. Azaltmayı gerçekleştirebilirsek yaz sezonuna girersek çok daha avantajlı şekilde girelim diye tedbirlere başvurmuştuk. Tam kapanmanın gerekli olduğunu gösterdi veriler.

'DESTEKSİZ KAPANMA' ELEŞTİRİLERİ

Fuat Oktay, muhalefetten gelen pandemi desteklerinin yetersiz olduğu eleştirilerine, "Esnafa yaptığımız hibe ödemeleri var. KDV indirimleri var. Stopaj indirimleri var. Çok farklı kısa çalışma ödeneklerimiz var. İşten fesih hakkının kaldırılması var. Böyle bir dönemde kimse çalışanını işten çıkaramaz. 130 milyara yakın kredi ertelemeleri var. Herhalde bunları destekten görmüyorlar." yanıtını verdi

"18 AŞI ÇALIŞMASI VAR"

Yerli aşı çalışmalarına ilişkin bilgi de veren Oktay, çalışma yürüten firmaları sıkı bir takibe aldıklarını söyledi.Oktay devam eden çalışmalara ilişkin şu bilgileri verdi: Aşı çalışmalarını bir ekosistem olarak düşünürsek içinde kimler varsa tamamını içine alan süreci sıkı bir takip altına aldık. Toplam 18 aşı çalışması var. Bunlardan yedisi başvuru aşamasına gelmişti. Yani insan deneyi aşamasına gelen. Bunları yakın takibe aldık. Yedi firmadan dördü klinik test onayını aldı. Bir tanesi de biraz daha önde, Kayseri'deki.

Üçüncü hatırlatma dozlarının yerli aşı ile uygulanmasını arzu ettiklerini söyleyen Oktay, "Aşı artık bir güce dönüşmüş durumda. Üretilecek bir aşıyı sadece Türk insanı beklemiyor. Bizden daha yakın takip eden ülkeler var" dedi.

AŞIDADA TEDARİK SIKINTISI

Oktay, aşıdaki tedariki ile ilgili sıkıntılara da değindi. Çin ile görüşmelerin devam ettiğini kaydeden Oktay, "Biontech ve Sputnik için görüşmeleri de yapıyoruz. Aşılama devam ediyor. Şu anda aşılamada dördüncü sıradayız. Burada çok daha hızlı bir şekilde devamını getireceğiz Sputnik zaten onayını aldı, görüşmelerini yaptılar, hızlı bir şekilde üretim boyutuba geçecekler" ifadelerini kullandı.

YENİ ANAYASA AÇIKLAMASI

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay, MHP lideri Devlet Bahçeli'nin 100 maddelik anayasa çalışmasına ilişkin, "Sayın Bahçeli çalışmalarını ilan ettiler. Cumhurbaşkanlığı sistemini daha da güçlendirecek bir modeli ifade ediyorlar. Bizim de çalışmalarımız devam ediyor. Bu çalışmanın olması kıymetlidir. Diğer siyasi partilerden de aynı çalışmayı yapmalarını bekleriz. Bu Türkiye'nin geleceği için çok ciddi bir katkıdır. Bunu olgunlaştırıp milletin huzuruna çıkarmamız lazım." düşüncesini dile getirdi.