Abone Ol

Vahşi Taliban Kadınların Yer Aldığı TV Dizilerini Yasakladı

Afganistan'da Taliban hükümeti, kadın oyuncuların yer aldığı televizyon yapımlarını yasaklayan ve kadın sunucuların başörtüsü takmasını zorunlu kılan yeni kurallar açıkladı.

Vahşi Taliban Kadınların Olduğu Dizileri Yasakladı

Afganistan'da Taliban hükümeti, kadın oyuncuların yer aldığı televizyon yapımlarını yasaklayan ve kadın sunucuların başörtüsü takmasını zorunlu kılan yeni kurallar açıkladı.

yiliğe Davet ve Kötülükten Sakındırma Bakanlığı kadınlara yönelik getirdiği yasakalara ilikin yenir bir açıklama yaptı.

Fransız haber ajansı AFP’nin hazırladığı haberde Taliban bünyesindeki bakanlığın televizyon kanallarına “dini bir rehber” gönderdiği ve bundan sonra kadınların yer aldığı dizi ve programların yayından kaldırılması gerektiği çağrısı yaptığı belirtildi.

Öte yandan kadın gazeteciler ve sunucular kamera karşısına geçtiklerinde başörtüsü takmak zorunda olacak. Ancak kurallarda, hangi tip başörtüsünün zorunlu tutulduğu gibi detaylara yer verilmedi.

Ülkedeki muhabirler, yeni kurallardan bazılarının belirsiz ve yoruma açık olduğunu dile getiriyor.

Afgan televizyon kanallarından da duyurulan kurallarda, sekiz yeni madde bulunuyor.

Bakanlık sözcüsü Hakif Muhacir, “Bunlar kural değil dini bir rehber niteliğinde” dedi. Göreve geldiklerinde “Biz eski Taliban değiliz. Biz Taliban 2.0’ız” açıklaması yaparak daha ılımlı bir politika izleyeceklerini söyleyen Taliban buna rağmen bu süreçte basın özgürlüğüne zarar vererek gazetecilere şiddet uyguladı ve kadınların üniversiteye gidebilmeleri için yeni giysi kuralları oluşturdu.

ABD önderliğindeki Batılı güçlerin ülkede bulunduğu 20 yıllık süreçte Afgan televizyonlarında Popstar gibi müzik yarışmalarının yanı sıra Türk ve Hint dizileri de revaçtaydı.

1996-2001 yılları arasında ülkeyi yöneten Taliban yönetimi o dönemde de televizyon, sinema ve diğer eğlence araçlarını yasaklamıştı. O dönemde televizyon izleyenlere ceza verilirken, kasetçalar sahiplerine kırbaç cezası veriliyordu.