MedyaFaresi MedyaFaresi

Zincir Markette Taciz: Ya Rızanla Dokunacağım ya da İşsiz Kalacaksın

Kod 29 ile tazminatsız bir şekilde işten çıkarılan ve mağdur edilen Migros çalışanları tam 93 gündür Anadolu Grup önünde mücadelelerine devam ediyor. Çalışanlar yaşadıkları tacizleri anlattı.

Eklenme: 08 Nisan 2021 10:45 - Güncelleme: 08 Nisan 2021 12:34

Sevim Göneş ve Gülay Bekten sendikaya üye oldukları için Kod-29 maddesiyle işten atıldılar.

Sevim Göneş, Kod-29’dan işten atıldıkları için iş bulamadığını ailesine destek olamadığını belirtti. Göneş aynı zamanda Migros depolarında çalışırken maruz kaldıkları Mobbing ve tacizi TELE1 muhabiri Engin Açar’a anlattı.

“Biz depoda zaten baskı altında çalışıyorduk. Dile getirdiğimizde, ‘susacaksın, yapacaksın’ diyorlardı. Tacize uğradığımızı söylediğimizde amirimize bize, ‘senin başka seçeneğin yok. Sen burada çalışmak ve ailene ekmek götürmek zorundasın. Başka yerde iş bulamazsın’ yanıtını aldık.

Bir arkadaşımız daha vardı, bir tacizci amir dedi ki ona ‘Ya ben senin rızanla sana dokunacağım ya senin ailen duyacak ya da sen bu işten çıkıp gideceksin’ tehdidini ediyorlardı. Biz bunlarla karşı karşıya kaldık. Biz bunun mücadelesini verdiğimizde, baş kaldırdığımızda ceza olarak; kadınları özellikle gece vardiyasında soğuk depoya gönderip sabaha kadar o depolarda çalıştırdılar. Kadınsal rahatsızlığımız olduğunda ve bunu dile getirdiğimizde onu öğrenmeye çalışıyorlardı.

Bunun cezası ya soğuk depoya gitmekti ya da erkeklerin çalıştığı en ağır işin olduğu bölümlere gönderiyorlardı. Kod-29’dan bizi işten attılar hem sicilimizi kirlettiler hem bizi ahlaksız, hırsız, edepsiz olarak gösterdiler. Gittiğimiz iş yerleri Kod-29’dan ötürü bize işe almıyorlar.

“BOYUN EĞMEYİN”

Göneş tüm kadınlara seslendi ve “Tüm kadın arkadaşlarıma sesleniyorum, boyun eğmeyin” dedi.

Bir diğer Migros direnişçisi Gülay Bekten ise, “Patronlar ellerine Kod-29’u sopa gibi ellerine aldılar bizi suçlayarak işten attılar” dedi.