Abone Ol

SpaceX Dünyaya İnişinde Patladı

Dünyaya dönmeden yaklaşık 10 km yüksekliğe ulaşan Starship SN9 iniş yapamadı ve piste çakıldı.

SpaceX Dünyaya İnişinde Patladı

SpaceX’in Starship SN9 uzay aracı uçuş testini gerçekleştirirken dünya’ya inişi sırasında patladı. Starship SN9 yerel saatle 15:25’te Teksas'taki Boca Chica tesisinden fırlatıldı. Dünya'ya dönmeden önce yaklaşık 10 km yüksekliğe ulaşan Starship iniş pistine ulaşmadan önce karmaşık bir iniş manevrası gerçekleştirerek iniş pistine düştü ve patlamaya neden oldu.

Fırlatmanın ardından planlandığı gibi dünyaya dönmesi beklenen roket, gelecekteki görevlerde uzaya yapılacak olan dünya atmosferinden geri dönüşü simüle etmek için yaptığı manevradan sonra iniş hızını yavaşlatamadı. Fırlatıldıktan yaklaşık 6 dakika 26 saniye sonra iniş geçtiği sırada yere çarparak patladı.

ARIZALAR BEKLENİYOR

SpaceX'in Ceo’su Elon Musk, şu anda çok fazla test uçuşu olduğunu ve arızaların beklendiğini belirtti. SpaceX, roket fırlatma lansmanından önce web sitesinde yayınladığı bir gönderide, Starship için güvenli bir iniş gerçekleştirmenin hem önemini hem de zorluğunu vurgulamıştı.

SpaceX’in daha sonra insanları Mars’a götürmek için tasarlanan Starship prototipini fırlatmak ve indirmek için başka bir girişimde bulunulması bekleniyor.

İHA

İŞTE STARSHIP SN9'UN İNİŞ ESNASINDA PATLAMA VİDEOSU