Abone Ol

Sözcü ve İmamoğlu barıştı: Annesinin evine zabıta göndermişti

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu ile Sözcü gazetesi arasındaki kavga sona erdi.

Sözcü ve İmamoğlu barıştı: Annesinin evine zabıta göndermişti

Sözcü gazetesi ile İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu arasındaki kavga sarılarak sona erdi. Geçtiğimiz Eylül ayından beri gazete İmamoğlu haberlerini yayınlamıyordu. Ancak İBB Başkanı İmamoğlu dün gazeteyi ziyaret etti. Daha önce kendisi hakkında açıklamalar yapan Sözcü gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Metin Yılmaz ile sarmaş dolaş poz verdi. Peki bu kavga nasıl başladı, neden sona erdi?

Ekrem İmamoğlu ile Sözcü kavgasının perde arkası. İmamoğlu, Sözcü'nün sahibi Burak Akbay'ın annesinin evine zabıta ekibi mi gönderdi? Sözcü'nün imar haberi kriz çıkardı
Sözcü gazetesi İmamoğlu ve İBB'nin haberlerine ne gazetede ne de internet sitesinde yer vermiyordu. İddiaya göre İBB, Levent'teki araziyle ilgili imaz izni haberleri sonrası Sözcü gazetesinin sahibi Burak Akbay'ın annesinin evine zabıta göndermiş, gazete de İmamoğlu ve İBB'ye karşı ambargo kararı almıştı. 

"HABERCİDEN İNTİKAM ALMAK İÇİN..."

Yaşanan gerginlik hem Sözcü hem de İBB yetkilileri tarafından doğrulanmıştı. Sözcü gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Metin Yılmaz konu ile ilgili yaptığı açıklamada iki aydır İmamoğlu ile problemleri olduğunu açıklamış belediyenin zabıta baskınını kast ederek şu ifadeleri kullanmıştı: 

"Bize ne yaptığını kendisine sorun. Ne yaptığını duysanız gazeteciler olarak sizin de çok ağırınıza gider, bize hak verirsiniz. Gazetenin üzerinden, gerçek bir haberin üzerinden yapılan bir hareket söz konusu. Bir haberciden intikam almak için gazeteye yapılan bir hareket var. Çok yanlış şeyler..." 

Cengiz Semercioğlu'ndan Ekrem İmamoğlu-Sözcü gazetesi kavgasına çarpıcı yorum. Semercioğlu'ndan, İmamoğlu'nun zabıta göndermesine tepki. Barış Yarkadaş tv100'de kavganın arka planını ifşa etmişti

HANGİ HABERLER KRİZ YARATTI?

İsmail Şahin’in 11 Haziran’da ”İBB’nin Levent’teki arsa satışında sürpriz isimler” ve 28 Temmuz’da yayımlanan ”İmar planı iptal edilen Etiler Polis Yüksekokulu arazisinde inşaat devam ediyor!” başlıklı haberlerinin İmamoğlu ve Sözcü gazetesi arasındaki gerginliklerin başlamasına neden olduğu iddia edilmişti.

İBB'ye yakın olduğu bilinen Twitter hesaplarından Sözcü gazetesinin İBB'ye sansür uyguladığı paylaşımları yapılırken iddialara ilişkin olarak Medyascope'tan Ali Deniz Çakır'a konuşan Sözcü Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Metin Yılmaz, gerilim yaşandığını doğruladı.

SARMAŞ DOLAŞ BARIŞTILAR

Aylardır devam eden Sözcü ve İmamoğlu arasındaki gerginliğin bugün sona erdiği ortaya çıktı. Gazetenin bugünkü manşetinde İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu vardı. İmamoğlu ve Metin Yılmaz'ın sarıldığı kare de gazetenin internet sitesine konuldu.

Gazetede "Sözcü'ye teşekkür ziyareti" başlıklı fotoğrafta "Gazetemizi ziyaret eden İmamoğlu'nu Genel Yayın Yönetmenimiz Metin Yılmaz ağırladı. İmamoğlu haber desteği için teşekkür etti" ifadeleri yer aldı.  Oysa ki gazete Eylül ayından bu yana İBB ve İmamoğlu için haber ambargosu uyguluyordu. Olmayan haber desteği için 'İmamoğlu haber desteği için teşekkür etti' ifadelerinin yazılması kafa karıştırdı. 

Aylar süren ambargo, karşılıklı açıklamalar ve " Bir haberciden intikam almak için gazeteye yapılan bir hareket var. Çok yanlış şeyler..." ifadelerinden sonra imar haberi ve zabıta krizinin nasıl çözüldüğü merak konusu oldu.